natrawienie.pl

Blog związany z tematami beauty, dietetycznymi jak i informacji dotyczących o zdrowiu.

Lifestyle

Wyjaśniamy, czym jest fotografia

Wyjaśniamy, czym jest fotografia

Wiele osób zastanawia się, czym jest fotografia. Nawet najlepszy sprzęt fotograficzny nie pomoże zrobić idealnego zdjęcia, jeśli będzie brakować właściwej kompozycji. To właśnie kompozycja wprowadza harmonię, buduje napięcie oraz przyciąga odbiorców. W tym artykule podpowiemy, jak zrobić dobre zdjęcie fotograficzne.

Podstawy fotografii

Napisano wiele książek o fotografii, więc najlepiej uczyć się z literatury. Warto jednak pamiętać, że wiele niedoskonałości technicznych potrafi wybaczyć dobrze skomponowana fotografia. Na oryginalnej fotografii musi się pojawić odpowiednia kompozycja. Trzeba dodać, że na etapie obróbki można stosunkowo łatwo usunąć drobne niedociągnięcia. Z reguły brak eksperymentów sprawdza się lepiej w przypadku amatorów fotografii. Dolne punkty przecięcia świetnie pasują do zdjęć dzieci i dorosłych będących w pozycji siedzącej. Należy pamiętać, że ludzki mózg lubi harmonię i porządek. Dlatego dopiero, gdy kadr uchwycony jest idealnie prosto to należy wcisnąć spust migawki.

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zdjęcie z prostym horyzontem zawsze jest zrobić lepiej, a do tego łatwiej. Warto podkreślić, że fotografie z prostym przekazem są najlepsze. Właśnie dlatego kadr musi być zrozumiały i jasny w odbiorze dla osób, które go oglądają. Wielu początkujących fotografów niepotrzebnie próbuje zmieścić na obrazie dużą liczbę szczegółów, które nie są istotne. Zawsze trzeba do fotografowanego obiektu zbliżyć się w miarę możliwości. W programie do edycji zdjęć można wykadrować mało czytelny obraz. Dwuwymiarowe zdjęcie nabierze więcej głębi, jeśli odpowiednio uchwycisz tło. W przypadku kadrów, które przedstawiają krajobrazy jest to szczególnie istotne. Takie zdjęcia stają się po prostu nudne bez efektu trójwymiarowości. Nawet początkujący fotograf może zrobić dobre zdjęcie, jeśli zastosuje się do powyższych wskazówek. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie każdy może zostać fotografem.

Poprawność techniczna

Aparaty w smartfonach niewiele ustępują profesjonalnym sprzętom za kilka tysięcy. Smartfon mieści się w kieszeni, więc można go zabrać wszędzie ze sobą. Nie trzeba się też martwić o aspekty techniczne, ponieważ algorytmy załatwiają wiele spraw za nas. To one decydują o użyciu lampy, podbijają kolory, a także dbają o dobór właściwego czasu i przysłony. Sama poprawność techniczna zdjęcia to jednak za mało. Łatwość wykonywania powoduje, że wiele osób robi zdjęcia bezmyślnie i w ogóle nie zastanawia się nad tym, jaka kompozycja będzie pasować. Skutek jest taki, że fala słabych, powtarzających się i przypadkowych zdjęć coraz częściej zalewa internet. Są oczywiście poprawne technicznie, ale pod względem sztuki fotografowania bezwartościowe. Żeby prawidłowo zakomponować fotografię trzeba podzielić kadr czterema liniami na dziewięć starostów. Z czasem będziesz robić to intuicyjnie, gdy już nabierzesz doświadczenia. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie. Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w temat to musisz poczytać książki o historii fotografii. W sprzedaży dostępnych jest wiele pozycji branżowych.

Udostępnij