Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda trądzik na twarzy

Trądzik na twarzy – co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji 22 października 2022


Trądzik na twarzy może dotyczyć zarówno dorastających dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Warto dodać, że trądzik występuje niezależnie od płci.

Co to jest trądzik i czemu się pojawia?

Jest to przede wszystkim najczęstsza choroba skórna. Pojawia się wtedy, kiedy wydziela się zbyt duża ilość łoju. Dzieje się tak, gdy pojawiają się zmiany hormonalne. Dlatego też najczęściej trądzik dotyka młode osoby, które dorastają. Warto też dodać, że kanaliki prowadzące do gruczołów mogą być zatkane przez nadmierną ilość łoju. Ten proces może się skończyć powstaniem zaskórników. Należy też wspomnieć, iż przyczyną powstania trądziku może być także:

– nieodpowiednia pielęgnacja,
– stres,
– niezdrowe odżywanie,
– zanieczyszczenie środowiska.

Dlatego też dobrze jest wyeliminować jak najwięcej czynników, które wpływają na rozwój tej choroby.

Jakie są rodzaje trądziku?

Najbardziej rozpoznawalnym rodzajem jest trądzik zwyczajny, za który odpowiedzialne są hormony. Można go wyleczyć odpowiednią pielęgnacją oraz lekami. Wyróżnia się również trądzik ropowiczy, który charakteryzuje się występowaniem czerwonych i ropnych zmian na skórze. Warto też dodać, że zmiany te mogą być bolesne i ich leczenie trwa nieco dłużej, niż w trądziku pospolitym. Dobrze jest też zwrócić uwagę na rodzaj trądziku bliznowatego, w którym zmiany przekształcają się w blizny. Natomiast trądzik różowaty pojawia się najczęściej u kobiet. Może się również zdarzyć trądzik niemowlęcy, przez przekazane przez matkę dziecku hormony. Przeważnie tego rodzaju trądzik nie wymaga specjalnego leczenia, ponieważ znika on zazwyczaj samodzielnie.

Jak długo trwa trądzik?

Wszystko zależy od tego, jaki to jest rodzaj trądziku. Dobrze jest jednak od początku dobrać odpowiednie leczenie i wybrać takie kosmetyki, które znakomicie usuną wszystkie niedoskonałości na twarzy. Należy zaznaczyć, iż trądzik jest również chorobą przewlekłą i dlatego też jej stuprocentowe wyleczenie może potrwać nawet kilkanaście tygodni lub kilka miesięcy.

Czy trądzik może ponownie się pojawić?

Po wyleczeniu trądziku dobrze jest stosować odpowiednie kosmetyki, które chronią szczególnie twarz, przed ponownym zachorowaniem. Warto też dopasować konkretną suplementację witamin, które zaleci lekarz. Tym sposobem cera będzie chroniona przez cały czas, co niewątpliwie zmniejszy ryzyko ponownego zachorowania. Dobrze jest też robić cykliczne badania, które pomogą także zobaczyć, jak organizm radzi sobie z odpornością od środka.

O czym jeszcze pamiętać przy trądziku?

Należy też zaznaczyć, że na występowanie trądziku ma również ogromne znaczenie genetyka. Dlatego też osoby obciążone genetycznie chorują dużo częściej na tę chorobę niż osoby wolne od obciążeń. Warto wspomnieć, że trądzik pod wpływem promieni słonecznych może się odrobinę zmniejszać na jakiś czas, ale opalanie się nie jest zalecaną metodą w walce z tą infekcją. Dobrze jest też otoczyć, szczególnie osoby młode dotknięte trądzikiem, opieką emocjonalną.

Trądzik jest chorobą, przy której trzeba nauczyć się także cierpliwości.

Redakcja natrawienie.pl

Nasi eksperci specjalizujący się w dziedzinach zdrowia, urody, diety, lifestyle'u i sportu dzielą się się profesjonalną wiedzą, najnowszymi badaniami i praktycznymi poradami, które pomagają naszym czytelnikom prowadzić zdrowy i zrównoważony styl życia. Od lat wspieramy naszych odbiorców, dostarczając wartościowe treści, które inspirują do dbania o siebie i osiągania harmonii między ciałem a umysłem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kosmetyki do włosów