natrawienie.pl

Blog związany z tematami beauty, dietetycznymi jak i informacji dotyczących o zdrowiu.

Lifestyle

Leki OTC – co to jest? Definicja, właściwości, zastosowanie

Leki OTC – co to jest? Definicja, właściwości, zastosowanie

Wiele leków można kupić obecnie bez recepty – są one określane jako OTC. Jakie leki można kupić bez wizyty u lekarza?

Obecnie wielu Polaków stosuje leki OTC, natomiast nie każdy dokładnie wie, co znajduje się pod tym terminem. Czym są tego rodzaju medykamenty? W jakich przypadłościach można je stosować?

Czym są leki OTC?

Leki OTC (over the counter) lub leki dostępne bez recepty to leki, które można kupić bez posiadania recepty od lekarza.

Leki te są uważane za bezpieczne i skuteczne do samodzielnego leczenia typowych schorzeń, takich jak bóle głowy, przeziębienia, grypa, drobne bóle i alergie. 

Aktualnie leki OTC obejmują szeroką gamę produktów, takich jak leki przeciwbólowe, leki na kaszel i przeziębienie, leki przeciwhistaminowe. Również niekiedy zalicza się do nich suplementy diety zawierające witaminy, minerały i inne substancje aktywne wspomagające zdrowie.

Rodzaje leków OTC

Do kategorii leków OTC można zaliczyć wiele produktów o zróżnicowanych właściwościach.

Niektóre przykłady typowych leków OTC obejmują:

  1. paracetamol i ibuprofen do łagodzenia bólu
  2. leki przeciwhistaminowe do łagodzenia alergii
  3. pseudoefedryna na przekrwienie błony śluzowej nosa
  4. leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne do łagodzenia kaszlu
  5. loperamid do łagodzenia biegunki

Leki OTC – kiedy są stosowane?

Kiedy stosować leki OTC? Jest to zależne od konkretnego stanu i stosowanego leku. Oto kilka ogólnych przykładowych dolegliwości, kiedy stosować popularne leki OTC:

  • Leki przeciwbólowe mogą być stosowane w łagodnym lub umiarkowanym bólu głowy, bólach menstruacyjnych, bólach pleców, bólach zębów i bólach mięśni.
  • Leki na kaszel i przeziębienie mogą być stosowane w celu złagodzenia kaszlu i kataru związanego z przeziębieniem i grypą.
  • Leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów alergii, takich jak kichanie, katar i swędzenie oczu.
  • Leki te mogą być również stosowane w przypadku wystąpienia biegunki, aby ją zmniejszyć.

Trzeba zawsze uważnie czytać ulotki dołączone do produktów i postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie oraz być świadomym wszelkich potencjalnych skutków ubocznych lub interakcji z innymi lekami. 

Należy pamiętać również o tym, że jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, jeśli pojawiają się jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia, najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Gdzie można kupić leki OTC?

Obecnie leki OTC sprzedawane są w wielu sklepach, na przykład można kupić je w aptekach, zielarniach, drogeriach, marketach, na stacjach benzynowych. Również są one sprzedawane w sklepach otwartych 24 godziny na dobę. Jako że nie wymagają one posiadania żadnej recepty wystawionej od lekarza, może kupić je każdy.

Wobec tego leki OTC są bardzo pomocne w przypadku wielu dolegliwości, które mogą dotknąć każdego, na przykład przy przeziębieniach, biegunkach czy przy bólach różnego pochodzenia. Są łatwo dostępne i zasadniczo bezpieczne, dlatego też mogą stosować je różne osoby. 

Trzeba jednak zawsze zapoznać się z instrukcją leku i w razie konieczności skonsultować się przed ich zastosowaniem z lekarzem albo z farmaceutą.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij