natrawienie.pl

Blog związany z tematami beauty, dietetycznymi jak i informacji dotyczących o zdrowiu.

Sport

Co to jest joga i jakie są jej podstawy?

Co to jest joga i jakie są jej podstawy?

W obecnych czasach joga cieszy się sporą popularnością wśród wielu osób. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej oraz zapoznać się z jej najważniejszymi aspektami.

Czym jest joga?

Wiele osób zastanawia się, co to jest joga. Joga jest uznawana za pewien system ćwiczeń fizycznych, a także praktyk oddechowych. Znana jest już od czterech tysięcy lat, a jej popularność nie maleje. Joga to jeden z systemów filozofii indyjskiej, w którym duże znaczenie mają zależności pomiędzy ciałem a umysłem. Głównym celem praktyki jogi jest uzyskanie wewnętrznej równowagi, a także zjednoczenie ciała oraz duszy.

Metody jogi

W obecnych czasach można wyróżnić dość zróżnicowane metody jogi, które różnią się między sobą swoją specyfiką. Wśród nich można wskazać między innymi następujące:
– hatha-joga, która polega na przyjmowaniu określonych pozycji ciała oraz kontrolowaniu oddechu,
– mantra-joga, która w dużej mierze polega na modlitwie oraz głębokiej medytacji,
– dżniana-joga, która polega na poznaniu umysłowym oraz intuicyjnym,
– radża-joga, która uznawana jest za najbardziej klasyczny rodzaj jogi,
– tantra-joga, która w bezpośredni sposób związana jest z systemem energetycznym człowieka.

Filozofia jogi

Podczas trenowania jogi asany powinny być wykonywane powoli i w sposób pełni świadomy. Poprawne wykonywanie ćwiczeń jest niezwykle istotne dla ich powodzenia, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Joga ćwiczenia powinny również uwzględnić relaksację, dzięki której możliwe jest utrzymanie duszy oraz ciała w harmonii. Duże znaczenie podczas jogi ma także świadome oddychanie oraz odpowiednia dieta, która powinna być oparta na produktach pochodzenia roślinnego.

Efekty jogi

Joga przynosi człowiekowi bardzo dobre efekty, dlatego w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj aktywności. Przede wszystkim dzięki jodze możliwe jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych, które mogą dotyczyć między innymi kręgosłupa, a także głowy. Dzięki ćwiczeniom jogi ciało staje się bardziej elastyczne oraz zwiększa się zakres jego ruchów. Joga w ogólny sposób wpływa na poprawę kondycji człowieka i nie jest nadmiernie obciążającą aktywnością, dlatego doskonale sprawdzi się u każdego.

Klasyfikacja ćwiczeń

Podczas treningu jogi wykonywane są bardzo zróżnicowane ćwiczenia, które inaczej nazywane są również asanami. Wśród nich można wskazać między innymi pozycje stojące oraz siedzące. Jednak w trakcie jogi bardzo często przyjmuje się również pozycje leżące oraz relaksacyjne. Dość często wykorzystywane są także pozycje skrętne w różnych wariantach.

Zasady jogi

Podstawy jogi uwzględniają przede wszystkim jej najistotniejsze zasady. Ćwiczenia w jodze powinny być wykonywane przede wszystkim bardzo powoli, aby się na nich w pełni skupić oraz odpowiednio skoncentrować. Bardzo istotne w całym procesie jest odpowiednie oddychanie, a także oszczędzanie energii oraz świadomość własnego ciała. Dzięki stosowaniu się do tych zasad trening jogi na pewno będzie przeprowadzony w skuteczny i sprawny sposób oraz przyniesie szereg korzyści dla zdrowia.

Udostępnij