Dużo się mówi o dolewaniu wody do paliwa na stacjach benzynowych, czy o dodawaniu innych podejrzanych dodatków. W większości przypadków takie historie należy włożyć między bajki, ale nie zmienia to faktu, że w paliwie mogą znaleźć się zanieczyszczenia, które muszą zostać z niego usunięte, zanim to trafi do komory spalania. Dlatego w każdym samochodzie znajdziesz filtr paliwa, który ma o to dbać. Co się jednak stanie, jeśli ten filtr ulegnie uszkodzeniu? To pytanie będzie tematem naszych rozważań.
Objawy uszkodzonego filtra paliwa
Podobnie jak inne awarie w samochodzie, uszkodzenie filtra paliwa przekłada się na zachowanie samochodu i na tej podstawie można podejrzewać, że to właśnie filtr paliwa może być uszkodzony. Do najczęstszych z takich objawów należą:
-
Problem z odpaleniem silnika – objaw ten dotyczy głównie silników diesla odpalanych przy niskich temperaturach
-
Czarny dym – wywołany przez nieodpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrznej
-
Nierówna praca silnika podczas przyśpieszania – silnik zaczyna przerywać, ponieważ przy większym obciążeniu przepływ paliwa w zapchanym filtrze jest zbyt mały
-
Nierówna praca lub nawet gaśnięcie na wolnych obrotach – wywołane przez nieprawidłową pracę układu paliwowego
Oczywiście dokładne objawy mogą również się w zależności od tego, jak mocno uszkodzony jest filtr paliwa i modelu samochodu, ale tego typu kłopoty jasno wskazują na to, że problem może leżeć w układzie paliwowym, a jeśli filtr nie był przez dłuższy czas wymieniany, to problem najprawdopodobniej leży właśnie w nim.
Wymiana filtra paliwa
Filtr paliwa należy do kategorii części eksploatacyjnych, które wielu kierowców ignoruje. Jest to jednak spory błąd. Jazda z zapchanym filtrem nie tylko wpływa na pogorszenie się osiągów samochodu, ale również może doprowadzić do trudnej i kosztownej naprawy układu wtryskowego. Jeśli to cię nie przekonuje, to porównaj ceny wymiany filtra paliwa do ceny wymiany wtrysków w twoim samochodzie.
Materiał zewnętrzny