Kłucie, ścisk, skurcz – ból brzuch objawia się na różne sposoby. Raz wytrzymujesz go bez problemu, innym razem nie jesteś w stanie zrobić nic, gdy go odczuwasz. Przyczyny bólu brzucha mogą leżeć w nieodpowiedniej diecie, ale też być wynikiem stanu zapalnego i działania chorobotwórczych drobnoustrojów. Dowiedz się, jak złagodzić swoje dolegliwości i o czym mogą świadczyć różne rodzaje bólu brzucha.
Skąd bierze się ból brzucha?
Zastanawiasz się, z czego wynika ból brzucha? Przyczyny bywają rozmaite, ale do najczęstszych należy stan zapalny rozwijający się w narządach wewnętrznych. Może on skutkować niedokrwieniem i obrzękiem, które tylko potęgują doznania bólowe. Dokuczliwe gazy i wzdęcia, które odczuwasz po jedzeniu są spowodowane przez dietę ubogą w błonnik. One również wywołują ból brzucha. Innym powodem dolegliwości jest zespół jelita drażliwego. Nie towarzyszą mu obrzęk czy stan zapalny, ale może on wywoływać u Ciebie nawracający ból po posiłkach i w godzinach porannych.
Różne rodzaje bólu brzucha
Brzuch boli Cię tak, że zwijasz się w kłębek i masz ochotę płakać w poduszkę? Ostry ból brzucha pojawia się w wyniku nagłego stanu zapalnego lub wskutek niedrożności układu trawiennego i zatkania przewodu pokarmowego w konkretnym miejscu. Jeśli dokucza Ci tego rodzaju ból brzucha, skieruj się bezpośrednio do lekarza. Intensywny ból powinien być dla Ciebie alarmujący. Warto wcześnie podjąć leczenie, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby.
Nieustannie boli Cię brzuch, a nie wiesz, dlaczego? Przewlekły ból brzucha jest spowodowany przez długotrwałe choroby lub regularne błędy żywieniowe i nieodpowiedni tryb życia. Schorzenia takie jak wrzodowa choroba żołądka lub dwunastnicy mogą powodować nawracający ból. Również zespołowi jelita drażliwego towarzyszy ból pojawiający się stale, bo po każdym posiłku. Aby pozbyć się przewlekłego bólu brzucha, ogranicz spożycie ciężkostrawnych posiłków oraz ostrych i kwaśnych potraw. To one najczęściej wpływają negatywnie na Twój stan zdrowia w przypadku chorób przewlekłych.
Znasz promieniujący ból brzucha w kierunku pleców? Ta dolegliwość jest charakterystyczna dla problemów z trzustką, która odpowiada za wytwarzanie hormonów i enzymów trawiennych. Ten delikatny narząd jest podatny na stany zapalne. Jeśli podejrzewasz schorzenie trzustki, warto wykonać badania morfologiczne, takie jak oznaczenie poziomu lipazy i amylazy we krwi. Ograniczenie spożycia tłustych posiłków, odstawienie alkoholu i jedzenie potraw gotowanych zamiast smażonych korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie.
Gdy odczuwasz bolesne skurcze w brzuchu, lepiej sprawdź, czy nie masz problemu z jelitami. Kurczowe bóle brzucha są charakterystyczne dla kolki lub niedrożności jelitowej. W ich przypadku z pomocą przychodzą Ci leki rozkurczowe.
Ból brzucha – leczenie dokuczliwych schorzeń
Aby zastosować odpowiednie leczenie, konieczna jest wcześniejsza diagnostyka problemu. Ogólnie jednak w przypadku większości chorób wystarczy, że zmienisz tryb życia i zastosujesz odpowiednią dietę wspomaganą farmakologicznie. Regularne spożywanie posiłków, uprawianie lekkich sportów oraz ograniczone spożywanie ciężkostrawnych posiłków i alkoholu pomogą Ci pozbyć się bólu brzucha przy wielu schorzeniach. Operacje czy bardziej złożone leczenie stosuje się dopiero w przypadku schorzeń takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego i choroba wrzodowa.
Co zrobić, gdy boli brzuch?
Jeśli dokucza Ci ból brzucha, pomyśl o odpowiedniej diecie. Staraj się zmniejszyć spożycie smażonej wołowiny i wieprzowiny – odciążysz w ten sposób wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Ograniczenie konsumpcji alkoholu i produktów zawierających duże ilości cukru wpłynie pozytywnie na Twoją trzustkę.
Pij duże ilości wody, która jest naturalnym rozpuszczalnikiem pomagającym w przypadku zwiększonego stężenia kwasu w żołądku. Gdy doskwierają Ci problemy z jelitami, pomocne mogą się okazać produkty zawierające naturalny błonnik i probiotyki bogate w korzystne kultury bakterii jelitowych.
Co brać na ból brzucha, czyli domowe sposoby leczenia
Jeśli boli Cię brzuch, pij napar z mięty pieprzowej, która wpływa kojąco na żołądek oraz zmniejsza uczucie zgagi i niestrawności. Korzystnie na Twój układ pokarmowy działają też inne zioła, np. z rumianku.
W łagodzeniu bólu brzucha pomóc Ci może też… długa skarpeta. Wypełnij ją w ¾ ryżem, zawiąż i podgrzej w mikrofalówce przez co najmniej minutę. Gorącą skarpetę przyłóż do miejsca, w którym odczuwasz ból i przytrzymaj do momentu, gdy ryż wystygnie. To powinno złagodzić dolegliwości bólowe. Jeśli jednak zmagasz się z ostrzejszym bólem brzucha, powtórz ten zabieg kilkakrotnie.