Pewnie co najmniej raz w życiu miałeś zatrucie pokarmowe. To jedno z częściej występujących schorzeń, szczególnie w okresie letnim. Towarzyszą mu nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, wzdęcia, wymioty czy biegunka. Co, oprócz ciąży, mogą oznaczać ciągłe nudności? Co robić, gdy Twoje dziecko wymiotuje? Dowiedz się, jak postępować, by pozbyć się uporczywych objawów zatrucia pokarmowego oraz szybko odzyskać siłę i chęć do życia.
Zatrucie pokarmowe – przyczyny
Przykre objawy zatrucia pojawiają się po przyjęciu pokarmu lub płynu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Spożycie zakażonego posiłku powoduje zaburzenie pracy układu pokarmowego.
Ze względu na przyczynę zatruć pokarmowych wyróżnia się ich 3 rodzaje:
- bakteryjne – najczęściej występujące zatrucia, typowe objawy to ból brzucha i głowy, częste nudności, gorączka;
- wirusowe – szczególnie powszechne u małych dzieci, objawiają się zazwyczaj wymiotami i biegunką;
- grzybicze – pojawiają się, gdy spożyjesz spleśniałe produkty.
Jak zapobiec zatruciu pokarmowemu?
Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego zatrucia, kupuj żywność w sprawdzonych sklepach i sprawdzaj datę ważności produktów. Dbaj o higienę podczas przygotowywania posiłków (szczególnie o dokładne mycie rąk) i odpowiednie przechowywanie żywności, a ból brzucha i nudności nie powinny Cię spotkać. Zwracaj uwagę na to, czy jedzenie jest świeże i niepokryte pleśnią.
Czy wymioty u dziecka są groźne?
Jeśli Twoje dziecko wymiotuje, a do tego występują u niego biegunka i gorączka, może to oznaczać zatrucie pokarmowe. Wymioty u niemowlaka mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dostarczaj maluchowi dużą ilość płynów, a dzięki temu przyspieszysz jego powrót do zdrowia. Odczekaj trochę od wymiotów, nim podasz dziecku jedzenie. Niech jego posiłki będą delikatne i lekkostrawne. W przypadku zatrucia pokarmowego dobrze sprawdza się ryż z duszonym jabłkiem lub chude mięso.
Nudności w ciąży – jak je złagodzić?
Kiedy dręczą Cię poranne nudności w ciąży, nie zamartwiaj się. Świadczą one o właściwym stężeniu gonadotropiny kosmówkowej w Twoim organizmie. Ten hormon jest potrzebny do prawidłowego rozwoju płodu.
Skuteczny sposób na nudności w ciąży to specjalna dieta. Unikanie tłustych, ciężkostrawnych posiłków i słodyczy może załagodzić mdłości. Pamiętaj też, aby się nie przemęczać – zbyt duży wysiłek fizyczny nasila dolegliwości. Warto dodatkowo pić dużo wody i często wietrzyć mieszkanie.
Co poradzić na ciągłe nudności?
Poznanie przyczyny nudności i wymiotów jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Spróbuj zaobserwować, na jakie produkty Twój organizm źle reaguje. Zdarza się, że nie toleruje on niektórych substancji, dlatego częstymi przypadłościami są nudności i odbijanie po kawie lub niewielkich ilościach alkoholu. Istnieją domowe sposoby na nudności, np. napary ziołowe lub wywar z imbiru. Gdy nic nie pomaga, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Leczenie nudności i wymiotów
Jeśli przyczyna mdłości jest Ci znana, możesz łatwo im zapobiec – np. w przypadku alergii czy nietolerancji na jakiś pokarm wystarczy go unikać. Kiedy ich powodem jest choroba lokomocyjna, pomagają leki zapobiegające wymiotom podczas podróży.
Pamiętaj jednak, że takie objawy mogą też świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego. Długotrwałe wymioty, biegunkę i inne niepokojące objawy, szczególnie u małego dziecka trzeba skonsultować z lekarzem. Specjalista może przepisać leki przeciwwymiotne, do których należą m.in. leki antyhistaminowe i antycholinergiczne.