Cierpisz na zatrucie pokarmowe i pojawiła się u Ciebie wysypka? Czego może to być objawem? Jak długo może się utrzymywać? Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy zatrucia i czy należy martwić się wysypką. Jak postępować, gdy takie dolegliwości pojawią się u Ciebie?
Zatrucie pokarmowe – wysypka
Twój brzuch jest wrażliwy, doskwierają Ci nudności, wymioty lub biegunka, a na twarzy lub innych częściach ciała pojawiła się wysypka w postaci małych plamek? Może to oznaczać zatrucie pokarmowe bakterią Salmonelli.
Zatrucie pokarmowe – objawy
Objawy salmonelli zależą od stanu zdrowia, odporności człowieka i ilości bakterii, które dostały się do organizmu. U niektórych przebieg choroby jest łagodny i trwa kilka dni, u innych może trwać dłużej, a objawy są cięższe.
Najczęściej występuje wysoka gorączka, bóle brzucha, wyczerpanie i różowa, plamisto-grudkowa wysypka na twarzy i ciele. Pojawia się ona ok. 10. dnia choroby. Plamy wystają nieznacznie ponad powierzchnię skóry, utrzymują się kilka dni, a następnie znikają, pozostawiając lekkie przebarwienia skóry. Dodatkowymi objawami mogą być wymioty, biegunka i bóle głowy.
Stolce są często wodniste, mogą zawierać śluz lub krew. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju posocznicy, czyli sepsy.
Jak dochodzi do zakażenia salmonellą?
Do zakażenia dochodzi po przedostaniu się bakterii do przewodu pokarmowego. Najczęściej może to mieć miejsce po zjedzeniu produktów spożywczych (lub wypiciu wody) zanieczyszczonych odchodami zwierząt. Ryzykowne jest też sięganie po surowe lub niedogotowane produkty pochodzenia zwierzęcego. Inną drogą przeniesienia zakażenia jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami np. żółwiami, jaszczurkami.
Jak ochronić się przed zakażeniem?
W ramach profilaktyki zakażenia salmonellą powinieneś stosować się do poniższych zasad.
- Myj ręce po skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowywaniem i jedzeniem posiłków.
- Zachowaj zasady higieny przy kontakcie ze zwierzętami lub ich odchodami.
- Dokładnie myj ręce po dotknięciu surowego mięsa lub skorupek jaj.
- Przechowuj jedzenie w lodówce.
- Unikaj ponownego zamrażania żywności po jej odmrożeniu.
- Parz we wrzątku jaja, których będziesz używał do przyrządzania np. deserów.
- Unikaj jedzenia lodów, deserów i kremów nieznanego pochodzenia.
- Nie pij mleka niepasteryzowanego, unikaj picia nieprzegotowanej wody.
- Używaj osobnych desek do krojenia surowego mięsa i innych produktów spożywczych.
Leczenie salmonellozy
Leczenie zakażenia bakterią Salmonelli najczęściej nie jest konieczne. Objawy ustępują samoistnie w ciągu 5-7 dni. Ważne, byś pamiętał o lekkiej diecie i piciu dużej ilości płynów. Przy biegunce pij także roztwory elektrolitów.
Jeśli jednak przebieg choroby jest ciężki, pojawiła się u Ciebie wysypka i poważniejsze objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza, ponieważ konieczne może okazać się stosowanie antybiotyku, leków przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych. Działają one poprzez zwolnienie perystaltyki, czyli ruchów jelit.
Wysypka a wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wysypka, bóle brzucha, a czasami wymioty mogą występować też w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu A, zwanego chorobą brudnych rąk. Często dotyka ono dzieci, które mogą zarazić się w publicznej toalecie lub stołówce. Pierwsze objawy przypominają czasem przebieg grypy. Obok wysypki, bólów brzucha i wymiotów, może pojawić się zażółcenie skóry oraz podwyższona temperatura. Mocz staje się ciemny, a stolec jasny.
Jeśli zauważysz te objawy u swojego dziecka, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza. Leczenie polega na pozostaniu na obserwacji w szpitalu i spożywaniu lekkostrawnej diety. Zwykle WZW typu A przebiega łagodnie, a po kilku tygodniach kończy się całkowitym wyzdrowieniem.