Zapalenie woreczka żółciowego wiąże się z kamicą tego narządu. Stan zapalny może być wynikiem utrudnionego odpływu żółci z pęcherzyka lub zamknięciem przewodu przez kamień. Czym w zasadzie są kamienie żółciowe i dlaczego odkładają się one w woreczku? Czy operacja jest konieczna? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?
Zapalenie woreczka żółciowego – przyczyny
Do głównej przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego należy kamica, czyli odkładanie się kamieni w świetle dróg żółciowych. Utrudniają one odpływ żółci z pęcherzyka, w wyniku czego rozwija się stan zapalny. Jego powikłaniem czasami bywa zakażenie bakteryjne, które rozprzestrzenia się poprzez krew.
Inną przyczyną zapalenia może być powikłanie chorób np. posocznicy lub poważnych urazów brzucha. Ostremu zapaleniu sprzyja odwodnienie, problemy z przepływem krwi i zastój żółci w pęcherzyku.
Jakie są objawy zapalenia woreczka żółciowego?
Jeśli cierpisz z powodu zapalenia woreczka, możliwe, że wiesz czym jest kolka żółciowa. Ten atak silnego bólu brzucha może utrzymywać się nawet do kilku godzin. Występuje on po ciężkostrawnym posiłku, a towarzyszą mu dolegliwości takie jak:
- ból woreczka żółciowego,
- gorączka,
- przyspieszone tętno,
- bladość i potliwość,
- dreszcze,
- niepokój i rozdrażnienie,
- nudności i wymioty.
Dokuczliwy jest również ból w prawym nadbrzuszu, który pojawia się podczas ucisku i narasta przy głębokim wdechu.
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
Nawroty ostrego zapalenia i wieloletnia, nieleczona kamica mogą prowadzić do pogrubienia, zniekształcenia i włóknienia ściany pęcherzyka, co zwane jest jego przewlekłym zapaleniem. Ból występuje o różnym nasileniu, promieniuje do prawej łopatki i kręgosłupa. Mogą także pojawiać się ataki kolki.
Co robić gdy wystąpią objawy?
W napadzie kolki żółciowej możesz sobie doraźnie pomóc, przyjmując leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Połóż się i przyłóż w okolicę brzucha termofor. Po napadzie zachowuj ścisłą dietę przez 1-2 dni. Gdy Twój stan się poprawi, przejdź na dietę lekkostrawną. Możesz jeść np. kleik, białe pieczywo i gotowane warzywa. Jeśli jednak podane sposoby nie pomogą, jak najszybciej udaj się do lekarza, ponieważ możliwe, że konieczna okaże się operacja.
Jak lekarz diagnozuje zapalenie pęcherzyka żółciowego?
Lekarz stawia diagnozę przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem. Dodatkowo zleca badania, do których należą:
- badanie ultrasonograficzne (USG), dzięki któremu widoczne są kamienie w woreczku,
- laboratoryjne badanie żółci,
- badanie tomograficzne jamy brzusznej.
Leczenie zapalenia woreczka żółciowego
U pacjentów, którzy cierpią na ataki kolki żółciowej, lekarz przepisuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki rozkurczowe i antybiotyki, które hamują rozwój infekcji. Zalecane jest również stosowanie ścisłej diety, nawadnianie, a w niektórych przypadkach usunięcie woreczka żółciowego.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego
Jest to najskuteczniejszy sposób leczenia kamicy pęcherzyka. Operacja wskazana jest również u ludzi młodych, u których złogi są dużych rozmiarów, a także w przypadkach, kiedy możliwe jest wystąpienie powikłań. Przed zabiegiem powinieneś być na czczo, czyli nie jeść 8 godzin i nie pić 4 godziny przed zabiegiem.
Jakie są możliwe powikłania?
Zapalenie pęcherzyka żółciowego w rzadkich przypadkach może być przyczyną poważnych powikłań. Należą do nich:
- przejście stanu ostrego w przewlekły,
- wodniak lub ropniak pęcherzyka,
- martwica pęcherzyka żółciowego,
- przedziurawienie pęcherzyka żółciowego,
- żółciowe zapalenie otrzewnej,
- niedrożność żółciowa, czyli zamknięcie światła przewodu pokarmowego przez kamień żółciowy.
Pamiętaj, że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zwiększa się zależnie od tego, im dłużej bagatelizujesz chorobę. Dlatego nie odkładaj wizyty u specjalisty.