Jeżeli zauważysz u siebie wzdęty brzuch przed okresem lub w terminie planowanego krwawienia, wcale nie musi oznaczać to ciąży. Wiele kobiet obserwuje u siebie podobne zmiany. Czy wzdęty brzuch przed okresem to coś, co powinno wzbudzić Twój niepokój? Kiedy takie objawy powinny Cię martwić, a kiedy jest to normalna przypadłość kobieca?
Wzdęty brzuch przed okresem – przyczyny
Czasami patrząc na siebie tuż przed miesiączką pewnie zastanawiasz się, czy to wzdęty brzuch przed okresem czy ciąża? Kobiety zwykle narzekają na wzdęcia w ciąży, tak więc Twoja reakcja jest jak najbardziej uzasadniona. Jednak nie każde nagłe powiększenie obwodu brzucha znamionuje „stan odmienny”.
Często zbliżający się okres jest zapowiadany właśnie przez wzdęty brzuch. Przyczyny ginekologiczne i fizjologiczne takiego stanu rzeczy są łatwe do wyjaśnienia. Kilka dni przed miesiączką wzrasta poziom estrogenów, które zatrzymują sód. Tym samym organizm zatrzymuje płyny, a waga w tym czasie może wzrosnąć nawet o 3-4 kilogramy. Obrzękowi czasami towarzyszą również inne objawy: bóle głowy, nudności, stany napięcia czy depresja.
Wzdęty brzuch przed okresem – kiedy zacząć się martwić?
Wzdęcia często towarzyszą kobietom na różnych etapach życia. Czasami są one zwykłą przypadłością, którą można łagodzić przez stosowanie odpowiedniej diety. Niekiedy jednak stają się niepokojąco częste lub intensywne i wówczas lepiej skonsultować się z lekarzem.
Zawsze jeżeli wzdęcia utrzymują się długo i są szczególnie dokuczliwe, warto zasięgnąć rady specjalisty i wykonać podstawowe badania. Nawet jeśli cierpisz na wzmożone napięcie przedmiesiączkowe, masz wzdęty brzuch przed okresem, a zatrzymanie wody w organizmie to u Ciebie norma – powinnaś udać się do lekarza jeśli wahania wagi utrzymują się na wysokim poziomie (powyżej 3-4 kilogramy).
Wzdęty, twardy brzuch – rak czy normalny stan?
Czasami wzdęcia mogą mieć przyczyny pozaginekologiczne. Jeżeli nie tylko czasowo, ale stale zauważysz u siebie opuchnięty, twardy brzuch, wyczuwasz jakiekolwiek guzki lub zaczęłaś odczuwać ostry ból – najlepiej jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci dokładniejsze badania i zdiagnozuje występujący u Ciebie problem.
Wzdęcia w ciąży
Jeżeli nękające Cię wzdęcia nie są związane ze zbliżającym się okresem, mogą być jedną z przypadłości w ciąży. Niestety, również w tym szczęśliwym okresie wiele kobiet uskarża się na tą dokuczliwą przypadłość, gdyż wzdęty brzuch w ciąży to najczęściej norma, związana ze zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi. W czasie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Jedz małe porcje, unikaj ciężkostrawnych i pikantnych potraw, wyeliminuj ze swego menu produkty wzdymające oraz napoje gazowane. Jedz spokojnie i bez pośpiechu, a na pewno wkrótce odczujesz poprawę.
Co na wzdęty brzuch przed okresem?
Jeżeli chcesz zmniejszyć nieco wzdęcia, powinnaś przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i zrezygnować z ciężkostrawnych potraw. Dodatkowo, warto pić zioła działające moczopędnie takie jak np. pokrzywa lub skrzyp, a do potraw dodawać natkę pietruszki. Przy walce ze wzdęciami pomaga również wysiłek fizyczny oraz regularne uzupełnianie niedoborów witaminy A, E i B1.
Pomocne mogą okazać się również tabletki redukujące wzdęcia (takie jak np. Ulgix Wzdęcia w kapsułkach) oraz środki rozkurczowe i łagodzące bóle kolkowe (np. Buscopan lub Panadol Femina). Dzięki właściwemu sposobowi odżywiania i preparatom z apteki możesz pozbyć się uciążliwej dolegliwości lub znacznie zmniejszyć jej nieprzyjemne objawy.