
Wrzody żołądka przyczyny mają różnorakie. Kiedyś uważano, że za ich powstawanie odpowiedzialny jest stres. Dziś wiadomo, że główne powody to: zbyt duża ilość kwasu solnego w żołądku, bateria Helicobater pylori, która wywołuje zapalenia żołądka oraz niektóre leki, np. przeciwzapalne (jak aspiryna). Palenie papierosów również wpływa na to, że pojawia się choroba wrzodowa.
Wrzody żołądka objawy mają różne w zależności od jednostki, jednak są pewne specyficzne symptomy. Najbardziej charakterystyczny objaw to zgaga, połączona z silnym bólem nadbrzusza. Choroba wrzodowa powoduje, że palenie w przełyku utrzymuje się nieustannie przez kilka dni lub tygodni. Inny objaw to ataki bólu, występujące po posiłku. Zdarzają się także smoliste stolce oraz krwawe wymioty.
Choroba wrzodowa musi być leczona farmakologicznie, pod okiem specjalisty. Najważniejsze jest całkowite usunięcie bakterii Helicobater pylori (bezpośredniego winowajcy). Zabiegi chirurgiczne są rzadko stosowane. Wrzody żołądka leczenie mają oparte też na dopasowanym przez dietetyka specjalnym sposobie żywienia.