Od posiłku minęło kilka godzin, a Ciebie wciąż boli brzuch? A może odczuwasz podobny ból po przebudzeniu lub pod wieczór? To może oznaczać, że masz wrzody żołądka. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak ją rozpoznać i z nią walczyć?
Czym jest choroba wrzodowa żołądka?
Choroba wrzodowa żołądka polega na obecności wrzodów trawiennych – ubytków w błonie śluzowej żołądka. Schorzenie to rozwija się też w dwunastnicy, czyli pierwszym odcinku jelita cienkiego. Wbrew powszechnej opinii, choroba wrzodowa częściej dotyczy właśnie dwunastnicy, a nie żołądka.
Skąd biorą się wrzody żołądka?
Przyczyny powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy to głównie bakteria Helicobacter pylori, a także przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czynnikami, które mogą zwiększyć dolegliwości chorobowe są niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów i stres. Wrzody żołądka i dwunastnicy to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego. Występują u 5-10% ludzi na świecie. Mężczyźni zmagają się z nimi w większym stopniu niż kobiety: w przypadku wrzodów dwunastnicy – dwukrotnie częściej.
Po czym poznać wrzody żołądka i dwunastnicy?
Objawy, po których rozpoznasz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy to przede wszystkim:
- ból w okolicy nadbrzusza od 1 do 3 godzin od spożycia posiłku (w przypadku wrzodów żołądka),
- podobne bóle rano i wieczorem (w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy),
- pieczenie za mostkiem,
- biegunki i zaparcia,
- nudności i wymioty,
- nieprzyjemny smak w ustach i kwaśne lub gorzkie odbijanie.
Wrzody żołądka – leczenie
Leki na wrzody żołądka można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdują się leki mające zwalczyć bakterię odpowiedzialną za chorobę wrzodową, czyli Helicobacter pylori. Do drugiej grupy należą leki, które blokują wydzielanie soków żołądkowych. Stosuje się je w celu zmniejszenia uszkodzeń błony śluzowej żołądka. Zażywanie takich leków jest kluczowe w spowolnieniu rozwoju choroby.
Jak się odżywiać?
Co możesz zrobić, gdy już wiesz, że masz wrzody żołądka i dwunastnicy? Dieta jest kluczowa, aby je wyleczyć. Warto ją również stosować po wyleczeniu. W przypadku choroby wrzodowej trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego nie jeść. Staraj się unikać smażonych i tłustych potraw. Na Twoje zdrowie negatywnie wpływają też kawa, mocna herbata i alkohol. Dodatkowo uważaj na ostre przyprawy, cebulę i ciężkostrawne posiłki.
A co spożywać w przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy? Możesz bez obaw jeść nabiał, białe mięso, kaszę, potrawy z niską zawartością tłuszczów i jasne pieczywo. Jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, staraj się sam gotować swoje posiłki. Smażone i pieczone potrawy nie wpływają pozytywnie na stan Twojego zdrowia.
Jak wyleczyć wrzody żołądka lub dwunastnicy?
Leczenie wrzodów żołądka może być farmakologiczne lub operacyjne. Leki podaje się w celu usunięcia bakterii Helicobacter pylori. Skuteczność leczenia ocenia się zazwyczaj po około 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Operacje wykonuje się w cięższych przypadkach choroby wrzodowej. Rodzaj zabiegów jest zależny od stadium i typu schorzenia. W przypadku wrzodów żołądka wycina się część narządu wraz z fragmentem ze zmianami chorobowymi. Przy wrzodach dwunastnicy stosuje się metodę przecięcia nerwu odpowiedzialnego za pobudzenie wydzielania soków trzustkowych i enzymów trawiennych produkowanych przez dwunastnicę, a następnie napięcie mięśniówki żołądka i dwunastnicy. Zabieg ten ma na celu częściowe zniesienie wspomnianych funkcji, a w konsekwencji – zmniejszenie objawów chorobowych.