Doskwiera Ci kłujący ból brzucha pod żebrami? Może to być oznaką różnych dolegliwości – szczególnie, jeśli występują też inne alarmujące objawy, np. gorączka, wymioty. Niektóre mogą zagrażać Twojemu zdrowiu i wymagać konsultacji z lekarzem. Przeczytaj, co może oznaczać ból prawej lub lewej strony brzucha.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?
Pacjenci zgłaszający się do lekarza z bólem brzucha najczęściej cierpią na choroby zapalne i wrzody żołądka lub dwunastnicy. Częsta jest też niedrożność jelit, przewodów trzustkowych i żółciowych. Niedokrwienia narządów czy choroby metaboliczne to rzadsze przyczyny bólu brzucha.
Lokalizacja bólu brzucha
Dokładna lokalizacja bólu może pomóc w rozpoznaniu problemu. Tutaj warto znać położenie anatomiczne narządów jamy brzusznej. Żołądek, dwunastnica, trzustka i wątroba leżą w górnej części brzucha. Jelito cienkie, jelito grube i wyrostek robaczkowy wywołują ból w okolicach pępka. Natomiast część jelita grubego i drogi moczowo-płciowe znajdują się w dolnych partiach brzucha.
- Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami
Jeśli miejscem dolegliwości jest lewa strona pod żebrami, ból brzucha może sygnalizować zapalenie trzustki. To stan groźny dla życia i wymagający interwencji lekarza. Tutaj ból utrzymuje się przez kilka dni, wzmaga się przy kaszlu, a ulgę przynosi pozycja siedząca i lekko pochylona do przodu.
Kłujący ból z lewej strony brzucha pod żebrami alarmuje też czasem o schorzeniach śledziony. Powiększony narząd uciska wszystko, co go otacza. Przyczyny mogą być różne — od zwykłego przeziębienia po marskość wątroby.
- Ból brzucha po prawej stronie pod żebrami
Jedną z możliwych przyczyn jest kolka żółciowa. Pojawia się często po spożyciu tłustej potrawy, a objawy to nudności i wzdęcia. Jeśli pod wpływem ucisku obolałego miejsca poczujesz guzek, prawdopodobnie masz zapalenie pęcherzyka żółciowego. Towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty, a ból promieniuje do pleców i pod żebra. Inna możliwość to ropień wątroby. Pacjenci z tym schorzeniem skarżą się na wymioty, osłabienie, czasem pojawia się żółtaczka.
- Ból brzucha po lewej stronie na dole
Ból w lewym dolnym kwadracie brzucha wskazuje na uwięźnięcie przepukliny. To ostre powikłanie, którego nie możesz zignorować. Jak je rozpoznać? W bolesnym miejscu poczujesz twardy guz. Dodatkowo skóra jest zaczerwieniona i ciepła. Alarmujące objawy to wzdęcie, silny ból, wymioty, niemożność oddania gazów i stolca.
- Ból brzucha po prawej stronie na dole
Kłujący ból po prawej stronie brzucha może też sygnalizować uwięźnięcie przepukliny. Jednak najczęściej dotyczy zapalenia wyrostka robaczkowego. Zauważysz łagodnienie bólu po położeniu się na lewym boku i podkurczeniu nóg. Pojawiają się nudności i gorączka.
- Ból nadbrzusza i okolic klatki piersiowej
Jeżeli odpluwasz duże ilości plwociny, ciężko kaszlesz, a Twój oddech jest płytki i szybszy, być może masz zapalenie dolnego płata płucnego. Charakterystycznym objawem jest opryszczka, bo zapalenie dotyka osób o obniżonej odporności.
Inna możliwość to niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli tak zwana choroba wieńcowa. Rozpoznasz ją po bólu promieniującym do żuchwy i rąk. Ból w nadbrzuszu jest też sygnałem o ostrym zapaleniu trzustki.
- Ból podbrzusza
Jeżeli odczuwasz pieczenie przy oddawaniu moczu, prawdopodobnie masz zapalenie pęcherza. U kobiet w połowie cyklu menstruacyjnego pojawia się ból owulacyjny, promieniujący do pleców. Kiedy towarzyszą Ci objawy takie jak bardzo obfite miesiączki, ból podczas stosunku, problemy z zajściem w ciążę, to może oznaczać endometriozę.
Ból brzucha może być objawem zupełnie niegroźnych schorzeń, jak również symptomem poważnej choroby. W przypadku ostrego lub przewlekłego bólu nie zwlekaj więc z wizytą u specjalisty. Nie ryzykuj z leczeniem się na własną rękę – w przypadku niektórych schorzeń leki przyjmowane bez konsultacji z lekarzem mogą spowodować zaostrzenie dolegliwości.