Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do tak zwanych nieswoistych zapaleń jelit. Objawy bywają bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba ta została po raz pierwszy opisana przez Polaka, jednak jej przyczyny nadal pozostają nieznane. Jakie są objawy choroby Crohna i jak ją leczyć?
Choroba Leśniowskiego-Crohna: objawy
Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna nie są jednoznaczne. Ich rodzaj zależy od tego, w którym odcinku przewodu pokarmowego występują nieprawidłowości. Mogą one pojawić się w dowolnej części układu pokarmowego: począwszy od przełyku, aż po odbyt. Niezależnie od zajętego przez chorobę obszaru, możemy wyróżnić objawy ogólne, takie jak gorączka, utrata masy ciała oraz uczucie osłabienia.
Pamiętaj, że symptomy te nie są charakterystyczne jedynie dla choroby Leśniowskiego-Crohna, mogą wystąpić przy wielu innych schorzeniach. Ich pojawienie się jest zawsze sygnałem, który powinien skłonić Cię do wykonania badań diagnostycznych.
U prawie połowy chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna występują objawy związane z nieprawidłowościami w końcowym odcinku jelita krętego (jelito cienkie). Wówczas pojawia się ból brzucha i biegunka. Jeśli jelito cienkie jest zmienione chorobowo na znacznej długości, może wystąpić zespół upośledzonego wchłaniania. Co to oznacza w praktyce? W takim wypadku pojawia się anemia, niedobór witamin, a także zaburzenia wynikające z nieprawidłowego stężeniem elektrolitów.
Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna związane są także z nieprawidłowościami, które mogą być zlokalizowane w jamie ustnej – to między innymi bolesne afty i owrzodzenia. Jeśli choroba umiejscowi się przełyku, mogą wystąpić bolesne zaburzenia połykania.
Choroba Leśniowskiego-Crohna: diagnostyka
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z podjęciem niezbędnej diagnostyki. Przy podejrzeniu choroby Leśniowskiego-Crohna lekarz zleci szereg badań diagnostycznych. Niektóre z nich można wykonać w laboratorium szpitalnym – wystarczy pobranie krwi. Na tej podstawie nie można jednak postawić pewnej diagnozy. Badania, które służą postawieniu właściwego rozpoznania, to między innymi endoskopia, histologiczna ocena zmian zajętego odcinka przewodu pokarmowego oraz badanie radiologiczne.
Choroba Leśniowskiego-Crohna: leczenie
Z uwagi na specyfikę choroby Leśniowskiego-Crohna, określenie uniwersalnego standardu leczenia jest bardzo trudne. Sposoby terapii są różne – lekarz z pewnością zaleci Ci rezygnację z palenia papierosów. W razie wystąpienia niedoborów witamin i minerałów konieczne będzie ich uzupełnienie (np. poprzez odpowiednią dietę lub suplementy).
Do leków stosowanych w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna zaliczamy te, które działają na układ immunologiczny, leki biologiczne, niektóre antybiotyki oraz glikokortykosteroidy. W zaostrzeniach choroby można stosować również leki przeciwbólowe, a w razie konieczności leki przeciwbiegunkowe.
W niektórych przypadkach może okazać się konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji. W chorobie Leśniowskiego-Crohna nie bez znaczenia pozostaje również dieta, szczególnie w aktywnej fazie choroby. W ciężkich przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie żywienia dojelitowego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna: rokowanie
Cechą charakterystyczną choroby Crohna jest jej przebieg w formie zaostrzeń i remisji. To choroba o charakterze przewlekłym, ale współcześnie stosowane w jej terapii leki pomagają skutecznie kontrolować jej przebieg. Warto jednak zaznaczyć, że całkowite wyleczenie choroby najczęściej nie jest możliwe.