Skurcze żołądka po jedzeniu to częsta przypadłość, zwłaszcza po ciężkostrawnym posiłku. Czasem przyczyną jest po prostu niewłaściwa dieta lub przejedzenie. Jednak powodami mogą być też poważniejsze schorzenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak z nią walczyć.
Skurcze żołądka – to tylko niestrawność
Zauważyłeś, że boli Cię brzuch po tłustych posiłkach? Nie stronisz od smażonych potraw i grzybów? To może być zwykła niestrawność. Towarzyszy jej uczucie pełności i wzdęcia. W tym przypadku kluczem do zwalczenia nieprzyjemnych dolegliwości jest dieta. Wystarczy, że ograniczysz spożywanie tłustych produktów i postawisz na lekkie, gotowane lub pieczone potrawy, a na pewno szybko poczujesz ulgę.
Choroba wrzodowa a skurcze żołądka
Odczuwasz pieczenie w brzuchu po posiłku lub zaraz po przebudzeniu? Towarzyszy mu zgaga, odbijanie, a może nawet wymioty? Prawdopodobnie cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. W nocy możesz czuć ssanie w żołądku, czyli tzw. ból głodowy, który uśmierzysz wypiciem szklanki mleka. Wrzody to ubytki w błonie śluzowej, których powstawaniu sprzyjają różne czynniki: genetyczne i bakterie, a także nieprawidłowości w funkcjach przewodu pokarmowego.
Zatrucie pokarmowe – możliwa przyczyna skurczów
Powodem zatrucia pokarmowego mogą być przeterminowane produkty, nieświeże mięso lub bakterie salmonelli w produktach z zawartością jajek i mleka. Często dochodzi także do zatruć grzybami i owocami morza. Objawami są bóle brzucha o charakterze skurczowym, biegunka, bóle głowy, mdłości, gorączka i dreszcze. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, pilnie wezwij pomoc. Możesz uniknąć zatrucia pokarmowego przestrzegając zasad higieny i jedząc produkty ze sprawdzonych źródeł.
Refluks żołądkowo-przełykowy
Łatwym do rozpoznania objawem choroby refluksowej jest zgaga po posiłku – zwłaszcza, gdy spożywałeś coś kwaśnego, słodkiego lub gorzkiego. Oprócz tego może dokuczać Ci palący ból w nadbrzuszu, nudności i kwaśne odbijanie. Jakie są tego przyczyny? Ze względu na osłabienie zwieracza, który oddziela żołądek od przełyku, treść pokarmowa cofa się. Wielokrotne zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku powoduje stan zapalny błony śluzowej. By złagodzić objawy choroby, unikaj tłustych potraw, palenia papierosów i picia alkoholu.
Niedrożność jelit
Jeśli dokuczają Ci bolesne skurcze żołądka, wzdęcia, brak gazów i stolca, a także osłabienie – możesz cierpieć na niedrożność jelit. To stan zagrażający życiu, dlatego jak najszybciej trzeba udać się do szpitala. Ta choroba często dosięga osoby, które chorowały wcześniej na raka lub stany zapalne jelit, przepuklinę brzuszną, albo przeszły operację otrzewnej. Domowe sposoby na wyeliminowanie niedrożności jelit nie pomagają, a jedynie szkodzą choremu. Usunięcie przyczyny choroby wymaga interwencji chirurgicznej.
Stany zapalne przewodu pokarmowego
Skurcze żołądka po jedzeniu pojawiają się również pod wpływem stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Jedna z ich postaci to zapalenie jelit, które pojawia się po spożyciu posiłku z toksycznymi substancjami lub drobnoustrojami chorobotwórczymi. Inna możliwość to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, któremu towarzyszy silna biegunka. Rzadszym przypadkiem jest choroba Leśniowskiego-Crohna.
Skurcze żołądka po jedzeniu — inne przyczyny
Skurcze żołądka mogą być niezwiązane z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Zdarzają się z powodu miesiączki, podczas ciąży, a nawet w ostrym zawale mięśnia sercowego. Skurcze żołądka często bywają także objawem nadmiernego stresu. Niezależnie od podejrzewanej przyczyny, skurczów jelit nie należy lekceważyć – jeśli ta dolegliwość powtarza się u Ciebie regularnie lub utrzymuje od dłuższego czasu, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę.