Przyczyny nudności bywają mocno zróżnicowane. Są to nie tylko dolegliwości żołądkowo — jelitowe, takie jak np. zatrucie. Również przejedzenie czy ciążą, a nawet zawał serca sprawiają, że jest Ci niedobrze. Jeśli często miewasz nudności po jedzeniu, mogą one wskazywać na problemy ze zdrowiem. Z czym jeszcze mogą się wiązać nudności?
Nudności po jedzeniu — przyczyny mogą być różne
Nudności to nieprzyjemne doznania. Mogą one mieć różne nasilenie — od lekkiego dyskomfortu do silnych torsji, którym towarzyszą przyspieszone bicie serca i bóle brzucha. Wymioty, w szczególności u dzieci, niosą ze sobą ryzyko odwodnienia. Czasami nudności mogą być wynikiem zwykłej niestrawności po zjedzeniu nieświeżego jedzenia, kiedy indziej są wyrazem poważnych problemów zdrowotnych.
Nudności po jedzeniu — ciąża
Ból brzucha i nudności po jedzeniu towarzyszą kilku stanom. Do najczęstszych należy ciąża. Mdłości po jedzeniu zwykle występują rano, po śniadaniu. Niekiedy towarzyszy im wrażenie wirowania podczas wstawania z łóżka. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, unikaj miejsc w których występują drażniące Cię zapachy np. kuchenne, dym papierosowy, perfumy. Nie masz się czym martwić, ok. 3 miesiąca ciąży przykre dolegliwości zwykle mijają.
Mdłości po posiłku w alergii pokarmowej
Jeśli po posiłku masz nudności, może to oznaczać, że zjadłeś coś, co powoduje u Ciebie alergię pokarmową. Jeżeli podejrzewasz ją u siebie, koniecznie wykonaj testy potwierdzające. Zdarza się, że z mdłościami występują również obrzęki, przyspieszona akcja serca i wysypka. W takiej sytuacji zgłoś się do lekarza. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych objawów, wyeliminuj ze swojej diety pokarm, którego nie toleruje Twój organizm.
Nudności po jedzeniu a zatrucie pokarmowe lub wirusowe
Zatrucie pokarmowe występuje po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu napoju z bakteriami, wirusami, toksynami lub pasożytami. Najczęściej zaszkodzić Ci mogą nieświeże mięso, ryby i przeterminowane produkty. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, unikaj dań z majonezem, kremami i lodów nieznanego pochodzenia.
Aby przetrwać ten stan, pamiętaj o piciu dużej ilości wody i płynów nawadniających, które możesz kupić w aptece. Po ustąpieniu nudności możesz stopniowo wracać do swojego jadłospisu, ale zaczynaj od pokarmów lekkostrawnych. Zatrucia związane z salmonellą i wirusowym zapaleniem wątroby typu A wymagają wizyty u lekarza.
Mdłości a niewłaściwa dieta
Jeżeli mdłościom towarzyszy ucisk i uczycie ssania w żołądku, może to oznaczać, że rano nie zjadłeś odpowiedniego śniadania. Dolegliwości towarzyszące niedożywieniu mogą być jednak mylone z rozpoczynającą się chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Inne przyczyny nudności po jedzeniu
Uczucie mdłości po posiłku może być spowodowane również:
- przejedzeniem,
- chorobą refluksową przełyku,
- leczeniem chemioterapeutykami w onkologii,
- zaburzeniami pracy układu pokarmowego,
- chorobami dróg żółciowych,
- zatruciem alkoholem,
- stresem,
- bulimią.
Czy powinieneś się martwić?
Jeżeli nudnościom po jedzeniu towarzyszą wymioty, a taki stan trwa kilka dni lub dłużej, koniecznie udaj się do lekarza. Twoją czujność powinny wzbudzić również takie towarzyszące objawy jak:
- wysypka,
- pieczenie za mostkiem,
- wymioty z krwią,
- krwista biegunka,
- znaczne osłabienie.
Nudności po jedzeniu zwykle są niegroźne. Z reguły jesteś w stanie sam się z nimi uporać. Jeśli są one związane z ciężkostrawną potrawą, stresem przed egzaminem lub faktem, że jesteś w ciąży, nie powinno Cię to niepokoić. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczynają występować dolegliwości, które nie ustępują przez dłuższy czas, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyna problemu może być poważniejsza.