Zapalenie błony śluzowej żołądka (inaczej nieżyt żołądka) to choroba układu pokarmowego, która może być uciążliwa. Daje objawy charakterystyczne również dla innych schorzeń, przez co niełatwo o właściwą diagnozę. Niewyleczone zapalenie bywa przyczyną groźnych powikłań. Jak wykryć nieżyt żołądka i jakie są jego przyczyny?
Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy
Typowym objawem zapalenia błony śluzowej żołądka jest ból w okolicach nadbrzusza. Możesz mieć wrażenie pełności żołądka, cierpieć na nudności i wymioty, czasem pojawia się również zgaga. Cięższe przypadki choroby charakteryzują krwawe wymioty. Na podstawie objawów, które u Ciebie występują, możesz jedynie podejrzewać chorobę. Dokładną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.
Jak potwierdzić podejrzenie nieżytu żołądka?
Diagnoza rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Jeśli u pacjenta wystąpiły wymioty z krwią, warto zrobić gastroskopię lub RTG układu pokarmowego. Podczas badania pacjent wypija zawiesinę siarczanu baru, która pokrywa i uwidacznia przewód pokarmowy. Specjalista może też zlecić badania, które pozwalają wykryć nieprawidłowości w wydzielaniu soku żołądkowego.
Zapalenie błony śluzowej żołądka przyczyny
Zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszy z nich to bakteria Helicobacter pylori, która wywołuje infekcję w błonie śluzowej. Inne możliwe powody to uszkodzenia toksyczne, np. nadużywanie alkoholu, leki (zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne), czy nadmiar kwasu acetylosalicylowego (zawartego np. w Aspirynie).
Przyczyną może być też niewydolność nerek lub wątroby. Zapalenie błony śluzowej żołądka występuje również u pacjentów, którzy przeżyli ciężki stres pooperacyjny.
Jakie są typy zapalenia żołądka?
Ze względu na przyczynę dzielimy chorobę na 3 rodzaje:
- typ A – postać autoimmunologiczna, w której przeciwciała produkowane przez układ odpornościowy atakują własne komórki organizmu,
- typ B – przyczyną tej postaci jest Helicobacter pylori,
- typ C – powodem choroby są niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Co robić w razie wystąpienia objawów zapalenia?
Często objawy choroby ustępują samoistnie. Jeżeli utrzymują się przez kilka tygodni lub ból brzucha nawraca, udaj się do lekarza, by wykryć przyczyny i wykonać odpowiednie badania. W razie gdy pojawiają się u Ciebie krwawe wymioty czy smoliste stolce, nie zwlekaj z wizytą na pogotowiu.
Jak wygląda leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka?
Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka przebiega zależnie od przyczyn choroby. Jeśli jest ona u Ciebie skutkiem infekcji wirusowej, zazwyczaj sama ustępuje. W razie potrzeby możesz zażyć leki na nadkwasotę. Jeśli zapalenie błony śluzowej żołądka ma pochodzenie nadżerkowe, konieczna jest interwencja lekarza. W skrajnych przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny.
Jak uniknąć choroby?
Żeby zmniejszyć ryzyko choroby, zwracaj uwagę na to, co jesz. Unikaj gazowanych napojów i tłustych potraw smażonych na tłuszczu zwierzęcym. Jedz 5-6 posiłków dziennie w małych porcjach, by nie obciążać żołądka. Pij też przecierowe soki owocowe i warzywne. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj lekarza, czy nie działają drażniąco na błonę śluzową żołądka. Ogranicz picie kawy i palenie papierosów.
Czym grozi brak leczenia nieżytu żołądka?
Jeśli nie doleczysz choroby, może się ona przekształcić w przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. To zaś prowadzi do krwawień i krwotoków z przewodu pokarmowego lub do powstawania nadżerek. W niektórych przypadkach dochodzi do zaniku błony śluzowej i zniekształcenia ścian żołądka, a najczęstszym powikłaniem są wrzody na żołądku lub dwunastnicy.
Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie objawy zapalenia błony śluzowej żołądka, wybierz się do gastrologa, który zdiagnozuje dolegliwości i dobierze odpowiednie leki lub ewentualnie skieruje Cię na zabieg.