Objawy biegunki mogą utrzymywać się tygodniami lub nawet miesiącami. Jeżeli trwa ona przynajmniej 4 tygodnie, mówimy wtedy o biegunce przewlekłej. Ta dolegliwość może prowadzić do niedoboru elektrolitów, witamin, żelaza i innych składników niezbędnych organizmowi. Jakie są przyczyny biegunki? Jak się z nią uporać?
Czym jest przewlekła biegunka
Jest to zwiększona częstość wypróżnień, która trwa co najmniej 4 tygodnie. Stolec jest luźniejszy – płynny lub półpłynny. Leczenie polega na usunięciu przyczyny i ewentualnych powikłań biegunki. Może ona prowadzić do odwodnienia, niedoborów składników mineralnych potrzebnych do życia i konieczności hospitalizacji.
Przewlekła biegunka – przyczyny
Przyczyny przewlekłej biegunki mogą być różne. Do najczęstszych należą zespół jelita drażliwego, choroby zapalne przewodu pokarmowego i przewlekłe infekcje.
Zespół jelita drażliwego to choroba czynnościowa, czyli taka, która nie jest związana z nieprawidłową budową jelit. Charakteryzuje się trwającymi co najmniej 3 miesiące biegunkami, zaparciami, towarzyszącymi im bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia.
Najczęściej spotykanymi dolegliwościami zapalnymi jelit są choroba Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Infekcje przewodu pokarmowego mogą natomiast występować u osób podróżujących, zwłaszcza dzieci.
Przewlekła biegunka – inne przyczyny
Zwykle przewlekła biegunka nie jest gwałtowna, jednak z powodu długotrwałego przebiegu może prowadzić do różnych zaburzeń w organizmie.
Innymi przyczynami przewlekłej biegunki mogą być:
- choroby trzustki,
- celiakia (nietolerancją glutenu, czyli białka zapasowego zawartego w zbożach),
- zaburzenia tarczycy np. nadczynność,
- przyjmowanie niektórych leków.
Objawy przewlekłej biegunki
Częstym i luźnym stolcom mogą towarzyszyć takie objawy jak:
- gorączka,
- wymioty,
- utrata apetytu,
- podwyższona temperatura ciała,
- bóle brzucha,
- spadek wagi,
- wycieńczenie.
Jeśli powyższe dolegliwości dotyczą Ciebie, nie lekceważ ich, ponieważ mogą one być oznaką poważniejszego schorzenia.
Przewlekła biegunka: jak lekarz stawia diagnozę?
Aby ustalić przyczynę biegunki, lekarz przeprowadza wywiad. Dodatkowo sam przebada pacjenta i zleci badania laboratoryjne, a w razie konieczności też specjalistyczne, np. badanie dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego lub posiew bakteriologiczny.
Jak radzić sobie z przewlekłą biegunką?
Jeśli masz problem z biegunką, powinieneś wprowadzić do swojego jadłospisu zmiany, które złagodzą dolegliwości i poprawią komfort życia. Zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Unikaj produktów, które nasilają biegunkę. Zrezygnuj z mleka, nabiału, kofeiny, pikantnych i ostrych potraw, jabłek i gruszek oraz soku wiśniowego.
Jedz dużo bananów, ryżu, gotowanych ziemniaków i gotowanego kurczaka bez skórki. - Dużo pij. Zamiast sięgać po soki i wodę, zażywaj doustne płyny nawadniające, które skutecznie uzupełnią straty elektrolitów.
- Nie korzystaj ze słodzików, zrezygnuj z gum do żucia,
- Jeśli biegunka ustąpiła, przez tydzień nie spożywaj mleka i nabiału. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia nietolerancji laktozy.
Dodatkowo możesz sięgnąć po probiotyki, np. Enteromax lub Floractin w kapsułkach (więcej). Preparaty te zawierają bakterie, których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym i wzmocnienie układu immunologicznego. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą rezultatów, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zdiagnozuje problem.