Ból brzucha po prawej stronie może mieć różne przyczyny. Nie zawsze oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie lekceważ jednak takiego bólu, zwłaszcza, jeżeli jest silny i utrudnia Ci funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny.
Kiedy ból brzucha oznacza zapalenie wyrostka?
Jeśli odczuwasz silny ból z prawej strony brzucha, obejmujący okolicę pępka i nadbrzusze, możesz cierpieć na zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzyszą mu nudności, wymioty i podwyższona temperatura. Jeżeli ból utrzymuje się przez długi czas i nie słabnie, udaj się na pogotowie. Aby pozbyć się przyczyny bólu, konieczne jest operacyjne wycięcie wyrostka robaczkowego.
Ból pod łukiem żebrowym
Silny ból brzucha z prawej strony, pod łukiem żebrowym, to jeden z objawów kamicy nerkowej. W przypadku tej dolegliwości ból jest tępy, gniotący. Wywołują go złogi — tzw. kamienie moczowe, które nie rozpuściły się całkowicie i przemieszczają się z nerki do moczowodu. Podczas napadu bólu, zwanego kolką nerkową, możesz też odczuwać nudności lub wymiotować. Dodatkowym objawem kamicy jest częste parcie na mocz i pieczenie w trakcie jego oddawania.
Gdy objawy nasilają się po jedzeniu – zapalenie trzustki
Przy zapaleniu trzustki ból koncentruje się z prawej strony brzucha i promieniuje do pleców oraz podbrzusza. Jeżeli choroba jest przewlekła, to zauważysz, że objawy nasilają się po jedzeniu. Należą do nich: wzdęcia, biegunka, wymioty i żółtaczka. Ostre zapalenie trzustki charakteryzuje się z kolei gorączką, obniżonym ciśnieniem tętniczym, nudnościami i wzdęciami.
Ból podczas oddawania moczu – odmiedniczkowe zapalenie nerek
Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zazwyczaj skutkiem niewyleczonej infekcji pęcherza moczowego. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się moczowodami do nerek i tam wywołują stan zapalny. Rozpoznasz tę chorobę po charakterystycznych objawach. Oprócz bólu brzucha i nudności są nimi:
- ból podczas oddawania moczu (często także krwiomocz),
- gorączka,
- osłabienie organizmu.
Ból brzucha po prawej stronie, a choroby kobiece
Silny, skurczowy ból prawej strony brzucha może oznaczać zapalenie jajników lub zapalenie przydatków macicy. Takie dolegliwości dotykają często kobiety aktywne seksualnie w wieku 15-30 lat. Ich przyczyną jest zakażenie bakteriami. Przedostają się one przez szyjkę macicy, gdy jej kanał jest rozwarty. W przypadku chorób kobiecych ból podbrzusza nasila się podczas stosunku. Towarzyszą mu: gorączka, nudności i biegunka. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia – powikłania mogą prowadzić nawet do bezpłodności.
Zażółcenie gałki ocznej i ból górnej części brzucha – zapalenie wątroby
Przy zapaleniu wątroby ból koncentruje się w prawej, górnej części brzucha. Charakterystyczne objawy tej choroby to:
- jasny kolor stolca,
- ciemny mocz,
- zażółcone gałki oczne i skóra,
- wysoka gorączka,
- wymioty.
Za zapalenie wątroby zazwyczaj odpowiadają wirusy, chociaż jej przyczyną może być też nieodpowiednia dieta czy nadużywanie alkoholu.
Ból brzucha podczas ucisku – to może być zapalenie otrzewnej
Jeśli podczas naciskania na brzuch odczuwasz silny ból, być może cierpisz na zapalenie otrzewnej. Charakterystycznym objawem tej choroby jest „brzuch deskowaty”, czyli napięcie mięśni brzucha. Bólowi towarzyszą wymioty, zatrzymanie gazów i stolca.
Ból brzucha po prawej stronie może mieć różne przyczyny. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. Zleci on stosowne badania i ustali plan leczenia. Dzięki temu nie dopuścisz do rozwoju dolegliwości.