Kto z nas nie słyszał o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy? Schorzenie popularnie nazywane wrzodami występuje stosunkowo dość często – z przeważającą większością wśród mężczyzn. Można powiedzieć, że jednym z najpoważniejszych powikłań choroby wrzodowej jest perforacja wrzodu żołądka, czyli jego pęknięcie. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu?
Perforacja wrzodu żołądka – komu zagraża?
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy polega na ubytku błony śluzowej, który przekracza tzw. blaszkę mięśniową błony śluzowej (jedną z warstw ściany żołądka). Wrzód trawienny charakteryzuje się stanem zapalnym i martwicą otaczającej go błony śluzowej. Jakie objawy towarzyszą pacjentom z wrzodami żołądka?
Przede wszystkim jest to ból żołądka, często o palącym charakterze. To nie jedyne objawy – chorzy często skarżą się na nudności, zgagę i szeroko pojęty dyskomfort w rejonie nadbrzusza. W przypadku pojawienia się powyższych objawów, koniecznie umów się na wizytę do lekarza. Niezbędne jest wykonanie badania endoskopowego (gastroskopii) oraz oceny histopalogicznej zmiany podejrzanej o charakter wrzodowy. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może doprowadzić do jego perforacji (przedziurawienia), czyli stanu, który jest potencjalnym zagrożeniem życia. Chorzy najczęściej trafiają do szpitala w trybie pilnym.
Pęknięcie wrzodu żołądka – objawy. Jakie mu towarzyszą?
Pęknięcie wrzodu żołądka nie jest naturalnym przebiegiem choroby wrzodowej – odpowiednie leczenie oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich u większości pacjentów przynosi satysfakcjonujące efekty i sprawia, że do tego rodzaju powikłań nie dochodzi. Do niepokojących powikłań choroby wrzodowej należy między innymi krwawienie. Objawy pęknięcia wrzodu żołądka, które towarzyszą krwawieniu, charakteryzują się różną dynamiką. Niewielka utrata krwi do światła przewodu pokarmowego wiąże się z niedokrwistością (anemią). Utracie większej ilości krwi towarzyszyć może wstrząs oraz wymioty (określane mianem „fusowatych”).
Alarmujące są także czarne, tzw. smoliste stolce. Ból przy perforacji wrzodu żołądka porównywany jest do uczucia towarzyszącemu ugodzeniu nożem. Pojawiają się także objawy wstrząsu oraz napięcie mięśni brzucha.
Pęknięcie wrzodu żołądka – leczenie
W przypadku pęknięcia wrzodu żołądka konieczny jest zabieg chirurgiczny – jeśli wystąpią wymienione objawy, niezwłocznie należy więc wezwać pogotowie ratunkowe. Operacja najczęściej wykonywana jest metodą laparoskopową, dzięki której chory może szybciej wrócić do swojej codziennej aktywności. U osób z przeciwwskazaniami do zabiegu operacyjnego możliwe jest także leczenie zachowawcze, które jest jednak rzadko stosowane.
Czy perforacja wrzodu żołądka może być niebezpieczna? Oczywiście tak. To bezpośrednie zagrożenie życia. Po wyleczeniu chorego konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, które mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Konieczna jest tzw. eradykacja, czyli usunięcie z organizmu bakterii Helicobacter pylori, która jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju schorzenia.
Nie można jednak zapominać o pozostałych czynnikach ryzyka, takich jak palenie papierosów, picie kawy oraz alkoholu. W rozwoju wrzodów żołądka duże znaczenie mają także czynniki psychogenne (np. nasilony stres), ale także zażywanie niektórych leków – głównie są to środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen).
Jeśli cierpisz na pęknięcie wrzodu żołądka, leczenie nie powinno obejmować tych leków – i nie powinieneś ich zażywać przy innych okolicznościach. Zapoznawaj się z ulotkami leków i sprawdzaj, czy można go stosować u osób z Twoim schorzeniem. W razie wątpliwości, konsultuj się ze swoim gastrologiem lub lekarzem ogólnym.