Ból żołądka to często występująca i wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Nieraz towarzyszą jej biegunka i wzdęcia. Gdy boli Cię żołądek, trudno Ci normalnie funkcjonować. Czy to, co wydaje się bólem żołądka jest nim w rzeczywistości? Kiedy ból żołądka to powód do niepokoju? W jakich sytuacjach niezbędna będzie konsultacja lekarska?
Ból żołądka. Ale czy to na pewno żołądek?
Najważniejsze jest upewnienie się, czy faktycznie boli Cię żołądek. Wiele osób utożsamia ból brzucha z bólem żołądka, ale najczęściej są to dwie różne dolegliwości. W jamie brzusznej znajdują się też inne narządy, których schorzenia mogą skutkować nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi. Mowa o chorobach układu pokarmowego, wątroby, nerek i układu moczowo-płciowego.
Kluczowe dla prawidłowego rozpoznania są lokalizacja bólu i określenie jego charakteru. Jeśli odczuwasz ból w okolicach lewego podżebrza lub nadbrzusza, z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, że boli Cię żołądek. Warto także określić, czy ból jest ostry, czy przewlekły.
Ból żołądka – przyczyny i rozpoznanie
Właściwego rozpoznania przyczyny bólu żołądka powinien dokonać lekarz na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach jednak poradzisz sobie sam, jeśli skorzystasz z domowych sposobów na ból żołądka.
-
Zatrucie pokarmowe
Gdy oprócz bólu żołądka pojawiają się biegunka, nudności lub wymioty, a na dodatek czujesz znaczne osłabienie, wiele wskazuje na to, że może to być zatrucie pokarmowe. W takiej sytuacji pamiętaj, aby pić dużą ilość płynów i stosować lekkostrawną dietę. W razie utrzymywania się objawów przez kilka dni niezwłocznie umów się na wizytę u lekarza.
-
Ból żołądka a niestrawność
Nierzadko wraz z bólem żołądka występuje zgaga, czyli uczucie palenia i gniecenia za mostkiem. Jeśli towarzyszą mu wzdęcia, to prawdopodobnie masz do czynienia z niestrawnością. Najczęściej jest ona konsekwencją nieprawidłowego żywienia, głównie spożywania ciężkostrawnych potraw bogatych w tłuszcz i środki konserwujące. Do niestrawności może też prowadzić zbyt duża ilość pokarmu.
-
Choroba wrzodowa i inne schorzenia
Jeśli często odczuwasz silny ból żołądka, który ustępuje po posiłku, koniecznie wybierz się do lekarza. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a jedną z nich jest choroba wrzodowa, która polega na występowaniu ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Ze względu na możliwe powikłania trzeba ją leczyć. Po przeprowadzeniu gastroskopii lekarz decyduje o odpowiedniej farmakoterapii.
Jak leczyć ból żołądka?
Zastanawiasz się, co stosować na ból żołądka? Sposób leczenia zależy od przyczyny bólu. W przypadku niestrawności lub zatrucia pokarmowego możesz skorzystać z domowych sposobów leczenia. Niezależnie od źródła bólu pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, które zapobiegnie groźnemu odwodnieniu. W leczeniu choroby wrzodowej często wykorzystuje się np. leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). W przypadku tego schorzenia nie wolno natomiast zażywać środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), bo uszkadzają śluzówkę żołądka.
Pamiętaj, że każde pogorszenie Twojego stanu zdrowia to bezwzględne wskazanie do kontroli u lekarza. Jeśli ból żołądka obserwujesz u siebie regularnie i nie łączysz go ze zjedzeniem czegoś ciężkostrawnego, lepiej odwiedź specjalistę. Określenie przyczyny pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie, dzięki czemu złagodzisz nieprzyjemne objawy.