Lekarstwa, chociaż mają za zadanie pomóc w terapii wielu schorzeń, to jednak kiedy mogą być przyczyną poważnych zatruć. Zwłaszcza, gdy stosowane są nierozważnie lub w sposób nieprawidłowy Dużą grupę pacjentów, u których dochodzi do zatrucia, stanowią dzieci. Czy zatrucie lekami zawsze wygląda tak samo?
Objawy zatrucia organizmu lekami – od czego zależą?
Pomimo tego, że wiele leków dostępnych jest tylko na receptę, to jednak w wielu domach zapasy w apteczkach są duże i nieraz mamy „pod ręką” kilka opakowań różnych lekarstw. W przypadku zatrucia lekami nie ułatwia to pomocy lekarskiej, ponieważ nie zawsze wiadomo, co chory dokładnie zażył i w jakiej ilości. Objawy zatrucia organizmu lekami mogą być różne w zależności od tego, co dana osoba spożyła.
Jakie leki często powodują zatrucia?
Paracetamol to lek dostępny bez recepty – stosowany jest często, głównie za sprawą działania przeciwbólowego oraz przeciwgorączkowego czyli w najczęstszych dolegliwościach pacjentów. Do przedawkowania może dojść w sposób celowy lub przypadkowo. Pierwsza doba zatrucia paracetamolem może przebiegać bezobjawowo. W 2–3. dobie po przedawkowaniu paracetamolu występuje ból brzucha, nudności i wymioty i narastające objawy uszkodzenia wątroby – np. żółtaczka. Wątroba jest narządem najbardziej narażonym na zniszczenie w przypadku zatrucia paracetamolem.
Zatrucie lekami: leczenie psychiatryczne na własną rękę?
Coraz większe zastosowanie w praktyce lekarskiej mają leki psychiatryczne – to między innymi za sprawą rosnącej częstotliwości występowania depresji czy stanów lękowych. W przypadku leków przeciwdepresyjnych pierwsze objawy zatrucia to uczucie zmęczenia, senność, a nawet śpiączka. W dalszej kolejności mogą pojawić się drgawki, zaburzenia oddychania, spadek ciśnienia tętniczego krwi, a nawet groźne dla życia zaburzenia rytmu serca. U niektórych chorych może dojść także do zatrzymania krążenia.
Choroby układu krążenia nadal stanowią jedne z najczęściej występujących w całej populacji, co z kolei jest przyczyną stosowania bardzo dużej ilości leków. Jednymi z częściej stosowanych są tzw. beta-blokery oraz blokery kanału wapniowego. Objawem zatrucia tymi środkami może być bradykardia (wolna akcja serca) doprowadzająca nawet do zatrzymania krążenia.
Zatrucie lekami: objawy i pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w zatruciu lekami i znajomość objawów może okazać się pomocna każdemu z nas. Zatrucie (lub nawet podejrzenie zatrucia) powinno być skonsultowane w trybie pilnym z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Bardzo ważne jest udzielenie informacji, jaki lek został spożyty w nadmiarze, jak dawno temu oraz w jakiej ilości. W takiej sytuacji bardzo pomocne mogą okazać się osoby z bezpośredniego otoczenia chorego.
W przypadku chorych nieprzytomnych nie należy powodować wymiotów z uwagi na ryzyko aspiracji (przedostania się) treści żołądkowej do dróg oddechowych, powodującej zachłyśnięcie. Takich chorych należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, zapewnić drożność dróg oddechowych i natychmiast wezwać lekarza.
Zatrucie lekami – leczenie
Leczenie zatrucia lekami odbywa się w warunkach szpitalnych. W przypadku niektórych leków istnieją specyficzne odtrutki – na przykład dla paracetamolu jest to N–acetylocysteina. Planowanie działań lekarskich zależy od konkretnego przypadku, jednak na wstępnym etapie – jeśli jest możliwe zapobieganie wchłanianiu trucizny – wykonuje się płukanie żołądka, prowokuje wymioty czy też stosuje się środki przeczyszczające. Jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu leków, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.