Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zwracają się do lekarza. Często są efektem niestrawności po jedzeniu, jednak mogą też świadczyć o poważniejszej chorobie. Jakie podłoża mogą mieć bóle brzucha? Kiedy wymagają konsultacji z lekarzem?
Bóle brzucha po posiłku
Jeśli często odczuwasz bóle po posiłku, przyczyną może być niestrawność. Zwykle towarzyszą jej takie objawy, jak: zgaga, nudności, wymioty, wzdęcia czy biegunka. Przyniesiesz sobie ulgę, jeśli tłuste, ciężkostrawne posiłki zamienisz na lekkie, gotowane potrawy bogate w warzywa. Zauważyłeś, że brzuch boli Cię po spożyciu konkretnych produktów, np. owoców cytrusowych? Możesz mieć na nie alergię. Częste biegunki lub zaparcia, wzdęcie brzucha po posiłku, odbijanie i gazy mogą też świadczyć o zespole jelita drażliwego.
Kiedy ból promieniuje do kręgosłupa
Nawracający ból brzucha w śródbrzuszu, który promieniuje do kręgosłupa i nasila się po posiłku może być objawem choroby wrzodowej przewodu pokarmowego. Zachowaj czujność, zwłaszcza, jeśli Twojej dolegliwości towarzyszy zgaga, wzdęcia i brak apetytu. Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka albo dwunastnicy? Udaj się do lekarza, by zdiagnozować przyczynę choroby i szybko rozpocząć leczenie.
Choroby zapalne jelit – jak je rozpoznać?
Odczuwasz częsty ból brzucha, wzdęcia, odbijanie, uczucie przelewania w brzuchu? Tym dolegliwościom towarzyszą biegunki lub zaparcia, stany podgorączkowe, śluz albo krew w kale? Te objawy mogą świadczyć o dwóch chorobach zapalnych jelit: wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego albo chorobie Leśniowskiego-Crohna. Wymagają one długiego leczenia farmakologicznego, a czasem zabiegu chirurgicznego.
Rwący ból brzucha, a zapalenie trzustki
Jeśli odczuwasz rwący, ostry ból brzucha promieniujący do kręgosłupa, któremu towarzyszą wymioty, gorączka i tzw. objaw Cullena, przyczyną może być zapalenie trzustki. Leczenie tej choroby wymaga szybkiej hospitalizacji. Opiera się na podawaniu leków rozkurczowych, żywieniu dojelitowym i wprowadzeniu restrykcyjnej diety. W niektórych przypadkach konieczna może być też operacja.
Problemy z wątrobą i przewodami żółciowymi
Nawracające bóle brzucha o charakterze kolki, powiększenie wątroby, żółtaczka, obrzęki i gorączka to objawy, po których rozpoznasz schorzenia wątroby i przewodów żółciowych. Należą do nich, np. choroba Wilsona, zapalenie wirusowe, marskość czy hemochromatoza. Rozwojowi takich schorzeń sprzyja niewłaściwa, bogata w tłuszcz dieta, nadużywanie alkoholu i niektóre leki.
Bóle podbrzusza u kobiet
Ból podbrzusza często towarzyszy kobietom i wiąże się z dolegliwościami układu rozrodczego. Najczęściej pojawia się podczas miesiączki i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Jeśli dolegliwość często nawraca i nie jest efektem miesiączki, można jednak podejrzewać endometriozę, zapalenie przydatków lub ciążę pozamaciczną. Kiedy ból jest długotrwały i uniemożliwia funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u lekarza.
Ból brzucha — diagnostyka
Diagnoza bólu brzucha opiera się na szczegółowym wywiadzie i badaniu palpacyjnym. Dla lekarza najistotniejsze jest zlokalizowanie miejsca bólu. Dzięki temu będzie mógł określić, których narządów dotyczy nieprawidłowość. Określenie natężenia i częstotliwości występowania bólu również pomoże w ustaleniu jego przyczyny. Specjalista może też zalecić badanie moczu, morfologia, oznaczenie enzymów pokarmowych i wskaźników stanu zapalnego. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz ustali przebieg leczenia.