Praca to często źródło sporego stresu. Terminy Cię gonią, a Ty nie masz nawet czasu zjeść zdrowego, ciepłego posiłku. W drodze do domu często zahaczasz o Twój ulubiony fast-food. Od dawna nie możesz się skupić, bo odczuwasz pieczenie w przełyku? Być może nabawiłeś się nadkwasoty żołądka. Dowiedz się, jaki tryb życia i jaka dieta są wskazane przy tej przypadłości.
Ale kwas
Pewnie nieraz o niej słyszałeś, ale czy wiesz, czym dokładnie jest nadkwasota żołądka? To schorzenie spowodowane zwiększeniem wydzielania soku żołądkowego (kwasu solnego) w Twoim organizmie. Jeśli towarzyszy temu zbyt mała ilość substancji, które mogą zobojętnić kwas, masz nadkwasotę.
Skąd biorą się toksyczne związki w Twoim żołądku?
Zastanawia Cię, skąd bierze się nadkwasota? Przyczyny leżą głównie w Twoim żołądku, a ściślej w tym, co do niego trafia. Jedzenie w fast-foodach, spożywanie ciężkostrawnych i tłustych posiłków oraz dużych ilości słodyczy, cytrusów i alkoholu sprzyjają powstaniu tego schorzenia. Jeśli odczuwasz dokuczliwe objawy ze strony żołądka, rozważ ograniczenie wspomnianych składników w swojej diecie. Zrób pierwszy krok do wyleczenia choroby (czytaj również na: nadkwasota)!
Na tym nie poprzestawaj. Kolejnym źródłem nadkwasoty jest tryb życia, jaki prowadzisz. Nadmiar stresu, palenie papierosów, niska aktywność fizyczna i krótki sen to czynniki pogłębiające objawy choroby. Wysypianie się jest tym, co szczególnie poprawia Twój stan fizyczny i wspomaga leczenie nadkwasoty, dlatego śpij 7-8 godzin dziennie o stałych porach.
Warto wiedzieć, że nadkwasotę wzmagają też niektóre leki zawierające np. kwas acetylosalicylowy i zestawianie ze sobą pewnych produktów żywieniowych. Unikaj więc równoległego spożywania słodyczy i tłustych posiłków oraz łączenia nabiału z warzywami, a produktów zbożowych z kwaśnymi owocami.
Czy to nadkwasota?
Nie jesteś pewien, czy na pewno zmagasz się z nadkwasotą żołądka? Objawy tej choroby to przede wszystkim pieczenie poniżej mostka, które najczęściej promieniuje w kierunku przełyku i krtani. Skutkuje przy tym nieprzyjemnym uczuciem w gardle i ustach. Inne oznaki nadkwasoty to zgaga, ból brzucha, wymioty i nudności.
Leki na nadkwasotę żołądka
Masz kwaśną minę, bo nie wiesz, co wziąć na nadkwasotę żołądka? Do najważniejszych leków na tę przypadłość zalicza się proste w działaniu inhibitory pompy protonowej. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie produkcji kwasu solnego przez odpowiedzialne za nią komórki w żołądku. Leczenie nadkwasoty żołądka przy użyciu tych środków jest bardzo skuteczne i daje szybkie efekty łagodzące uporczywe dolegliwości. Kolejną ich zaletą jest brak skutków ubocznych i wysoka tolerancja u większości pacjentów. Do inhibitorów pompy protonowej należą leki, które jako substancję czynną zawierają np. omeprazol lub pantoprazol. To środki, które mogą Ci pomóc w zwalczaniu nadkwasoty żołądka. Lekarz, znający Twój stan zdrowia lub farmaceuta doradzą Ci, które leki będą najskuteczniejsze.
Na cenzurowanym
Jeśli dokucza Ci nadkwasota żołądka, dieta wykluczająca to dobre rozwiązanie. Lepiej zrezygnuj z kilku niezdrowych składników i używek. Im więcej spożywasz alkoholu oraz tłustych i ostrych posiłków, tym bardziej dokuczliwe są dolegliwości. Warto też nie jeść wielu cytrusów i pić mniej kawy, która również może wzmagać nieprzyjemne objawy choroby.
Pomóż sobie sam
W przypadku nadkwasoty żołądka pamiętaj o właściwej diecie. Aby złagodzić dolegliwości, przestrzegaj kilku prostych zasad żywieniowych:
- Jedz regularnie i w odpowiednich ilościach. Niewielkie, ale częste posiłki są lepsze niż 2-3 bardzo obfite.
- Pij dużo płynów. Czysta woda, herbaty ziołowe i niesłodzone, świeże soki warzywne lub łagodne soki owocowe wpływają pozytywnie na Twój układ pokarmowy.
- Jedz posiłki zawierające pełnowartościowe białko. Drób, nabiał i jajka pomagają w wiązaniu kwasu solnego w żołądku i zmniejszają dolegliwości.
- Spożywaj produkty odkwaszające, czyli brokuły, szpinak, szparagi, ogórki, czerwoną kapustę, jabłka, gruszki, winogrona i ananasy.
- Zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne. Stosowanie np. oliwy z oliwek zamiast margaryny wpływa korzystnie na Twój organizm.