Zaparcia, wzdęcia, czy inne problemy żołądkowe są powszechne i mogą się przytrafić każdemu. Towarzyszą one często egzaminom, rozmowie o pracę i innym stresowym sytuacjom. Czy skutecznym sposobem na radzenie sobie z tymi dolegliwościami może być masaż brzucha? Jeśli tak — jak i kiedy go wykonywać?
Czym są zaparcia?
Jest to utrudnione lub nieczęste (rzadziej niż dwa razy na dobę) wypróżnianie się. Przyczyn zaparć może być wiele — od spożycia nieświeżego jedzenia, stresu, niezdrowego trybu życia, aż po inne choroby np. zespól jelita drażliwego.
Jeśli Twoim problemem jest twardy stolec, którego wydalanie łączy się z wysiłkiem i bólem, sięgnij po domowe sposoby radzenia sobie z zaparciami. Oprócz prawidłowego nawodnienia i spożywania potraw bogatych w błonnik, wykonuj także masaż brzucha. Może on okazać się skutecznym rozwiązaniem, ponieważ w trawieniu uczestniczą również mięśnie brzucha. Ważną funkcje pełnią przede wszystkim ściany jelit, których skurcze ułatwiają przesuwanie się i trawienie pokarmu.
Masaż brzucha na zaparcia
Bardzo ważny dla Twoich jelit jest ruch, który usprawnia on ich pracę. Jeśli tylko masz okazję, spaceruj co najmniej 30 minut dziennie. Wykonuj również ćwiczenia, takie jak: brzuszki, „nożyce” czy „rowerek”. Świetną formą aktywności fizycznej jest również basen. Aby sobie pomóc i przynieś ulgę w dolegliwościach trawiennych, wykonuj masaż brzucha, którzy pomoże w wypróżnieniu.
Zanim wstaniesz z łóżka rano, masuj brzuch okrężnymi ruchami, od dołu ku górze, po obu stronach. Pamiętaj o głębokich wdechach i wydechach. Taki masaż powtarzaj systematycznie przez dwa tygodnie.
Dlaczego warto wykonywać masaż brzucha przy zaparciach?
W wyniku długotrwałych zaparć mogą Cię spotkać problemy z cerą lub przykrym zapachem z ust. Przede wszystkim jednak możesz czuć się ociężały i zmęczony, czasami dokuczać Ci będzie również ból głowy. W konsekwencji możesz nabawić się hemoroidów lub nadżerek. Masaż brzucha przy zaparciach pomaga nie tylko poradzić sobie z wypróżnianiem, ale również usprawnia trawienie.
Dobrze wykonany masaż brzucha może pomóc nie tylko w zaparciach czy wzdęciach, ale może także wspomóc trawienie (wpływa na perystaltykę jelit). Dodatkowo, dzięki regularnemu masażowi, pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy talii, uelastycznisz skórę i zapobiegniesz powstawaniu rozstępów.
Skąd się biorą wzdęcia?
Wzdęcia polegają na gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym, które powstają w procesie fermentacji spożywanych pokarmów. Najczęstszymi przyczynami wzdęć jest połykanie powietrza podczas jedzenia. Powodem mogą być także niektóre produkty spożywcze, np.: kiszona kapusta, brokuły czy kalafior. Wzdęciom sprzyja także jedzenie w pośpiechu, stres, choroby trzustki i jelit oraz alkohol, kawa i palenie papierosów.
Podobnie jak w przypadku zaparć, zadbaj o ruch. Wykonuj prostą gimnastykę, spaceruj, uprawiaj jogę, chodź na basen lub siłownię.
Jak wygląda masaż brzucha na wzdęcia?
Świetnym sposobem na radzenie sobie z wzdęciami jest właśnie masaż. Połóż się na wznak i ugnij nogi w kolanach. Masaż wykonuj głaszczącymi ruchami, zacznij w okolicy wątroby, kieruj się do pępka. Zazwyczaj powinieneś poczuć ulgę już po jednym razie. Możesz powtarzać masaż tak często, jak tylko to konieczne.
Masaż brzucha na trawienie – jak i kiedy go wykonywać?
Wykonuj masaż po kąpieli. Natłuść lekko ciało oliwką. Podczas masowania wykonuj ruchy w kierunku serca, unikaj ruchów zewnętrznych. Masuj energicznie i szybko. Zrezygnuj z takiego zabiegu w przypadku:
- nowotworów,
- miesiączki,
- chorób klatki piersiowej i brzucha,
- zaniku mięśni brzucha,
- złego stanu zdrowia.
Jeśli nie wiesz, jak dobrze wykonać taki masaż lub sprawia Ci on trudności – możesz wybrać się do masażysty, który wykona go za Ciebie i odpowie na Twoje pytania. Jeżeli pomimo masażów masz nadal problemy z dolegliwościami żołądkowymi, udaj się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę.