Ty też należysz do grona osób, które nie zabierają się do pracy przed wypiciem kawy? Ten napój przez wiele osób traktowany jest jako życiodajny – szybko dodaje energii i pobudza organizm do działania. Niestety czasami codzienny rytuał kończy się bólem brzucha lub nudnościami. Dlaczego picie kawy skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami? Jakie są jej wady i zalety? Czy można pozbyć się bólu brzucha, nie rezygnując z ulubionego napoju?
O czym świadczy ból brzucha po kawie?
Najczęściej ból brzucha po kawie alarmuje o chorobie refluksowej. Po wypiciu kawy komórki okładzinowe żołądka produkują większe ilości enzymów trawiennych. Mięsień zwieracz przełyku, który oddziela przełyk od żołądka, jest osłabiony, a treść pokarmowa z enzymami i kwasem solnym przesuwa się do górnych dróg pokarmowych i wywołuje ból. Inne możliwe przyczyny to nadkwasota lub nietolerancja pokarmowa.
Czy kawa jest niezdrowa?
Zdania w tej kwestii są podzielone, jednak wielu naukowców twierdzi, że pita umiarkowanie doskonale wpływa na organizm. Specjaliści sugerują, że 3-4 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 300-400 mg kofeiny) nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się również w innych produktach, np. Coca-Coli.
Jakie czynniki sprzyjają bólowi brzucha po kawie?
Być może w Twoim przypadku picie kawy nie jest bezpośrednią przyczyną bólu brzucha, a jedynie wzmaga jego objawy. Najczęstszym powodem występowania dolegliwości brzusznych jest nadmierny stres. Zwróć też uwagę na swoją dietę. Pamiętaj, że tłuste, obfite posiłki to duże obciążenie dla żołądka. Możesz też mieć refluks żołądkowo-jelitowy lub nietolerancję laktozy, która znajduje się w Twoim ulubionym cappuccino lub latte zrobionym na krowim mleku.
Picie kawy przyspiesza odchudzanie
Kofeina ma też swoje drugie, bardziej pozytywne oblicze. Zawarta w ziarnach kawy jest częstym składnikiem preparatów antycellulitowych. Jest wykorzystywana przez sportowców i osoby zmagające się z nadwagą. Powód jest prosty — kawa stymuluje spalanie tłuszczu i pobudza metabolizm. Poza tym podnosi ciśnienie i stymuluje przepływ krwi, a więc i natlenienie tkanek.
Zdrowotne właściwości kawy
Picie kawy w umiarkowanej ilości obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera i Parkinsona, chroni przed cukrzycą i schorzeniami serca i jest wykorzystywana profilaktycznie przy astmie. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy ma właściwości przeciwnowotworowe, a oprócz tego wzmacnia układ immunologiczny.
Czy picie kawy wywołuje wrzody?
Przyczyną choroby wrzodowej nie jest picie kawy, a zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jeśli masz wrzody, unikaj tego napoju. Kawa pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co wzmaga objawy choroby, ale nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój wrzodów.
Jakie są wady picia kawy?
Kawa, ze względu na zawartość związków lipidowych (tzw. diterpenów), zwiększa poziom cholesterolu w organizmie. Niejednokrotnie powoduje nudności, wzdęcia i ból brzucha. Wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki, np. magnez. Poza tym wypicie zbyt dużej ilości kawy powoduje nadmierne pobudzenie układu nerwowego, nadciśnienie tętnicze i problemy ze snem.
Jak rozwiązać problem nie rezygnując z kawy?
Warto wiedzieć, że ból brzucha występuje najczęściej po kawie z mlekiem. Ten dodatkowy składnik sprawia, że napój staje się ciężkostrawny. Postaw więc na espresso. Przed wypiciem kawy zjedz lekką przekąskę. To powinno zminimalizować przykre objawy. Zastanów się też, czy ból brzucha nie bierze się z innej przyczyny. W razie potrzeby zwykłą kawę możesz zastąpić zbożową, krótko parzoną zieloną herbatą (parzona przez 3 minuty zadziała pobudzająco) lub yerba mate.