Objawy wrzodów żołądka mogą być różne. Ból może występować pośrodku brzucha lub pod mostkiem. Jak rozpoznać u siebie wrzody żołądka? Jak sobie radzić z dolegliwościami?
Czym są wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to ubytki błony śluzowej żołądka. Mogą one być różnej wielkości — od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Wrzód bywa głęboki, a nawet może przechodzić przez całą grubość ściany żołądka. Możemy go spotkać również w dolnej części przełyku, ponieważ jest to miejsce wystawione na działanie kwasu żołądkowego.
Wrzody żołądka – przyczyny
Najczęstszą przyczyną tej dolegliwość jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która dzięki swoim odpowiednim właściwościom może żyć w kwaśnym środowisku żołądka. Produkuje ona substancje, które uszkadzają błonę śluzową i wywołują zapalenie. Wytwarza się więcej hormonu gastryny, co z kolei wpływa na wydzielanie kwasu solnego i powoduje powstawanie wrzodów.
Na występowanie choroby wrzodowej żołądka wpływ mają także czynniki genetyczne, palenie papierosów i przyjmowanie leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania, unikaj stresu, ostrych przypraw, nie pij zbyt dużo alkoholu i kawy. Ciekawostką jest, że większe skłonności do wrzodów mają także osoby z grupą krwi 0.
Jakie są objawy wrzodów żołądka?
To, w jaki sposób objawiają się wrzody żołądka, zależy od ich położenia i wieku chorego. Na początku występuje ból nad pępkiem, pośrodku brzucha, pod mostkiem, który ma charakter piekący. Najczęściej doskwiera na czczo, towarzyszą mu mdłości, zgaga, odbijanie, a nawet wymioty.
Nasilenie bólu następuje po jedzeniu. Warto pamiętać, że nieleczone wrzody żołądka mogą prowadzić do gwałtownego krwotoku wewnętrznego, co może być bardzo niebezpieczne.
Wrzody żołądka: jak lekarz stawia diagnozę?
Podstawowym badaniem, które potwierdza wystąpienie wrzodów żołądka, jest gastroskopia, czyli oglądanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą odpowiedniego urządzenia, na końcu którego znajduje się maleńka kamera. Po pobraniu wycinków zmienionej błony śluzowej żołądka lekarz przeprowadza test na obecność bakterii odpowiedzialnej za chorobą wrzodową.
Leczenie wrzodów żołądka
Aby zniszczyć bakterię odpowiedzialną za tą chorobę, stosuj przepisane przez lekarza antybiotyki oraz leki, które zmniejszają prawie do zera wydzielanie soku żołądkowego. W większości przypadków leczenie kończy się pomyślnie, czasem jednak konieczna jest operacja. Jeśli przyjmujesz antybiotyki, nie zapominaj o odpowiedniej osłonie.
Warto też wspomagać się różnymi ziołami, np. pić len lub zażywać kapsułki ochronne (np. Gastro Protect lub Neobianacid). Ochronią one błonę śluzową Twojego żołądka przed szkodliwym działaniem leków i przyspieszają gojenie się wrzodów.
Jak samemu radzić sobie z wrzodami żołądka?
Nie ma jasnych dowodów na to, że (nieprawidłowa) dieta wpływa na rozwój choroby wrzodowej. Pamiętaj jednak, żeby unikać potraw i produktów, które nasilają towarzyszące jej dolegliwości. Zrezygnuj np. z soków owocowych, tłustych posiłków, a przede wszystkim – z tłustego mleka, które pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
Jeśli koniecznie musisz je pić, wybieraj te niskoprocentowe. Istnieją badania potwierdzające, że wraz z paleniem papierosów rośnie ryzyko wrzodów, a ich gojenie jest trudne i powolne. Warto wspomnieć, że istnieje lista produktów, których powinieneś unikać. Koniecznie się z nią zapoznaj. Oto kilka z nich:
- pieczywo żytnie i razowe,
- naleśniki i inne wyroby garmażeryjne,
- smażone mięso, mielone wędliny, kiełbasy,
- żółte sery w szczególności zapieczone,
- kwaśna śmietana,
- warzywa strączkowe,
- tłuste ciasta, czekolada, soki owocowe, napoje gazowane.
Pamiętaj, że wrzody nie ustąpią samoistnie, jeśli zaniedbasz ich leczenie i zdrową, lekkostrawną dietę (więcej: dieta na wrzody). Jeśli odczuwasz pierwsze objawy mogące wskazywać na wrzody – jak najszybciej udaj się do specjalisty.