Siedzisz godzinami w toalecie i nic? A może od kilku dni jej nie odwiedzasz? Zaparcia to częsta przypadłość, z którą jednak możesz sobie poradzić. Odpowiednia dieta, zmiana nawyków i dostosowane do dolegliwości leczenie pomogą Ci pozbyć się problemów z wypróżnianiem. Dowiedz się, co robić, żeby ich uniknąć.
Czym są zaparcia?
Jeśli wypróżnianie sprawia Ci kłopoty, a sama czynność staje się bolesna, masz do czynienia z zaparciami. Mogą być one objawem różnych chorób, ale najczęściej występują w wyniku niewłaściwego trybu życia i nieodpowiedniej diety. Jeśli w toalecie na dłużej bywasz nie częściej niż 3 razy w tygodniu, wiadomo już, co Ci dolega.
Skąd biorą się problemy w toalecie?
Szukając przyczyn, przyjrzyj się uważniej swojemu talerzowi. Jeśli Twoja dieta opiera się na gotowych, wysoko przetworzonych posiłkach z niewielką ilością warzyw, a do tego nie pijesz więcej niż litr wody dziennie, popełniasz błędy, które prowadzą do zaparć. Ryzyko tzw. zatwardzenia pojawia się też, gdy prowadzisz siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna i ruch łagodzą nieprzyjemne dolegliwości.
Zaparcia najczęściej pojawiają się u osób w podeszłym wieku i u kobiet w ciąży, ale zauważysz je nawet u noworodka i niemowlęcia. Trudnościom z wypróżnianiem towarzyszą na ogół rozdrażnienie, brak apetytu, ból brzucha i opór przed oddawaniem stolca.
Jeśli Twoje dziecko ma problemy z wypróżnianiem, najczęściej wynikają one z alergii na białko zawarte w krowim mleku.
Dodatkowo, mogą być one objawem różnych chorób, m.in. stanu zapalnego w jelitach, hemoroidów czy przepuklin.
Rodzaje i charakterystyka zaparć
Zaparcie najczęściej pojawia się przypadkowo – na skutek nagłej zmiany diety, stresu lub gorączki. Zaparcia nawykowe, czyli powtarzające się i niewywołane przez żadną chorobę, wywołuje głównie niezdrowa dieta. Zaparcia atoniczne są natomiast charakterystyczne dla osób obłożnie chorych, które mają ograniczoną możliwość ruchu.
Jak zakończyć dłuższe posiedzenie?
Chcesz wreszcie uporać się na dobre z zaparciami? Skorzystaj z kilku poniższych rad:
- Pij przynajmniej 2 l płynów dziennie. Woda to najlepszy przyjaciel układu pokarmowego: poprawia trawienie i ułatwia układanie się treści pokarmowej w jelitach. Pij wodę przed większymi posiłkami, a złagodzisz w ten sposób objawy zaparć.
- Jedz dużo warzyw i owoców. Zastąpienie słodkich przekąsek jabłkami lub śliwkami wzbogaci dietę o błonnik, który wpływa na odpowiednią ruchliwość jelit – a co za tym idzie, przyspiesza metabolizm. Błonnika dostarczają też surowe i gotowane warzywa i otręby.
- Jedz mniej, ale częściej. Zamiast 2-3 obfitych dań dziennie, postaw na 4-5 zróżnicowanych, mniejszych posiłków.
Jak jeszcze zwalczać zaparcia?
Jesteś pewny, że Twoich dolegliwości nie wywołuje konkretna choroba? Zmień tryb życia.
Aby pozbyć się zaparć, zacznij regularnie uprawiać sport. Jeśli pracujesz przy biurku, rób sobie krótkie przerwy na spacer lub lekkie rozciąganie, a w wolnym czasie chodź na basen lub fitness. Zobacz też leki na zaparcia.
W przypadku przewlekłych problemów z zatwardzeniem u dziecka, zmień jego dietę. Uzupełnij ją o gotowane warzywa i łagodne dla żołądka owoce. Maluch odwiedzi szybciej toaletę, jeśli zrobisz mu okład na brzuchu z podgrzanego wcześniej olejku rycynowego na brzuch.
Podobnie działają czopki glicerynowe. Krótko po ich aplikacji dziecko wydali, co trzeba. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą też pić napar z siemienia lnianego.