Nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy dieta mogą być winowajcami dziwnego posmaku w ustach. W tym wypadku problem łatwo jest zwalczyć. Czasami jednak może on być skutkiem choroby, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Jakie są możliwe przyczyny nieprzyjemnego posmaku w ustach? Jak skutecznie sobie z nim radzić?
Niesmak w ustach a zapalenie migdałków
Jeżeli wyczuwasz w ustach posmak sera pleśniowego, może być to objawem zapalenia migdałków lub zatok. Nieprzyjemna dolegliwość pojawia się, gdy białka obecne w śluzie odpowiedzialnym za nawilżanie dróg oddechowych są rozkładane przez bakterie. Może doskwierać Ci towarzyszący temu ból głowy, gardła lub gęsty, żółty katar.
Wykonuj wtedy płukanie jamy ustnej płynem stomatologicznym, jednak najważniejsze, byś udał się do laryngologa, który wykona badanie tomograficzne i przepisze odpowiednie leki.
Metaliczny posmak w ustach
Metaliczny posmak towarzyszy czasami kobietom w ciąży. Nie obawiaj się – zwykle jest on spowodowany łykaniem suplementów mineralno-witaminowych. Wystarczy zmienić preparat na taki, który nie posiada osłonki, a dolegliwości miną. Smak metaliczny może pojawić się również przy zatruciu chromem. Dlatego rygorystycznie przestrzegaj dawkowania, a unikniesz nieprzyjemności.
Kwaśny posmak a wrzody żołądka i dwunastnicy
Jeśli zdarza Ci się pieczenie w przełyku lub odbijanie, spróbuj wprowadzić w swoje życie lekkostrawną dietę. Jeżeli to pomoże, jest spore prawdopodobieństwo, że cierpisz na nadkwasotę, czyli nadmierną produkcję kwasu żołądkowego. Łatwo pozbędziesz się problemu, odpowiednio się odżywiając i stosując środki alkalizujące.
Jeśli te sposoby nie skutkują, prawdopodobną przyczyną kwaśnego posmaku mogą być wrzody żołądka lub dwunastnicy. Sama zgaga, będąca objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, też może odpowiadać za zmieniony smak w ustach. Udaj się wówczas do lekarza, najlepiej gastrologa, który zleci odpowiednie badania i przepisze leki.
Słono-kwaśny posmak – problemy z nerkami
Jeśli doskwiera Ci w ustach słono-kwaśny posmak i wyczuwasz na swoim ciele woń moczu, może to oznaczać mocznicę, czyli przewlekłą niewydolność nerek. Inne dolegliwości to nudności, wymioty, ogólne pobudzenie i zaburzenia rytmu serca. Udaj się do lekarza, który wyśle Cię na badania moczu i krwi, a następnie skieruje do specjalisty. Schorzenia nerek mogą przebiegać bezobjawowo, ważne więc jest, byś profilaktycznie raz w roku pamiętał o kontrolnych badaniach.
Gorzki smak – co go powoduje?
Smak goryczy może doskwierać osobom mającym problemy z kamicą pęcherzyka żółciowego. Jeśli nieprawidłowo grillujesz zbyt tłuste mięso i zdarzy Ci się je przypalić, powstaną benzopireny – substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny posmak.
Takie same dolegliwości mogą Ci towarzyszyć, jeśli w Twojej diecie pojawi się zbyt dużo białego cukru, ryżu, mocnej kawy czy herbaty. Jeśli nie jesteś pewien, czy przyczyną gorzkiego posmaku w ustach jest nieodpowiednie żywienie, czy kamica pęcherzyka żółciowego, zmodyfikuj dietę. W razie, gdy to nie pomoże, udaj się do lekarza specjalisty, który postawi diagnozę.
Niesmak w ustach a nieświeży oddech
Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze idzie w parze z niesmakiem. Profilaktycznie jednak zadbaj o swoją higienę. Trzy razy dziennie i dodatkowo po każdym posiłku myj starannie zęby, używaj nitki dentystycznej i stosuj odpowiednie płukanki stomatologiczne, lub napary z szałwii i mięty. Regularnie chodź na wizyty do stomatologa, który usunie kamień i osad nazębny, a także doradzi w kwestii dbania o uzębienie i jamę ustną.