Pewnie dziesiątki razy słyszałeś o zapaleniu wyrostka robaczkowego i wiesz, że to bolesne schorzenie, które dosięga wielu ludzi. Skąd się bierze i po czym rozpoznać jego objawy? Jak sobie z nim radzić? Czy w każdym przypadku wyrostek robaczkowy się wycina?
To nie ślepa kiszka
Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego? Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym właściwie jest sam wyrostek robaczkowy? Na pewno nie kątnicą, czyli popularną ślepą kiszką, jak się powszechnie sądzi, bo ta mieści się między jelitem cienkim a grubym. Tymczasem wyrostek robaczkowy to smukły (ma 8-10 cm długości, ale tylko kilka mm średnicy) fragment jelita grubego znajdujący się po prawej stronie dolnej części jamy brzusznej. Nie u wszystkich ludzi jest jednak tak samo umiejscowiony. U niektórych osób kryje się np. za pęcherzem moczowym. Nie zwracasz na niego uwagi, dopóki nie zaczyna Cię boleć.
Z czego wynika zapalenie wyrostka robaczkowego?
Właśnie – wiesz na czym polega zapalenie wyrostka robaczkowego? To choroba wywoływana najczęściej przez zatrzymanie wewnątrz wyrostka robaczkowego treści pokarmowej. Zazwyczaj przybiera postać ostrą, ale może też mieć charakter przewlekły, choć zdarza się to bardzo rzadko – czytaj więcej na czym polega przewlekłe zapalenie wyrostka.
Co jeszcze powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego?
Przyczyny tej bolesnej przypadłości mogą leżeć w chorobach, np. owsicy lub przeroście tkanki chłonnej wyrostka robaczkowego. Jednym z czynników zwiększających jej ryzyko jest niewłaściwa dieta, uboga w błonnik. Jeśli dostarczasz jedzeniem odpowiednie ilości tego składnika pokarmowego, zwiększasz szanse na uniknięcie zapalenia wyrostka robaczkowego. Dodatkowo na możliwość zachorowania wpływa budowa anatomiczna wyrostka, która może sprzyjać powstawaniu naturalnych skłonności do zatykania się światła wyrostka, a to prowadzi do utrudnionego przepływu krwi i skutkuje martwicą.
Gdzie boli wyrostek robaczkowy?
Ból, jaki odczuwasz przy zapaleniu wyrostka robaczkowego pojawia się początkowo w okolicach nadbrzusza lub pępka. Po pewnym czasie może pojawiać się odczucie jego stopniowego przemieszczania w kierunku prawego biodra. Charakterystyczne dla zapalenia wyrostka jest to, że w takim wypadku zwiększa się intensywność tego bólu.
Wyrostek robaczkowy – zależy, gdzie leży
Nie tak łatwo rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy są różne i zależne od położenia wyrostka wewnątrz jamy brzusznej, które u każdej osoby może być inne. Zacznij podejrzewać zapalenie wyrostka, jeśli występują u Ciebie:
- silny ból, który sprawia wrażenie przemieszczania się początkowo od okolic pępka, następnie w prawo i w dół, w kierunku biodra; ból z czasem się nasila,
- nudności i wymioty, których doświadczasz po pojawieniu się bólu w okolicach brzucha,
- zmniejszenie łaknienia i przyspieszony puls,
- gorączka ok. 38 °C.
Upewnij się, że to wyrostek
Co robić, gdy przypuszczasz, że cierpisz na zapalenie wyrostka robaczkowego? Jeśli odczuwasz dolegliwości pokrywające się z objawami charakterystycznymi dla tego schorzenia, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza. W celu rozpoznania choroby najczęściej wykonuje się zdjęcie RTG, badanie morfologiczne krwi (przy zapaleniu wyrostka pojawia się leukocytoza – zwiększony poziom leukocytów we krwi), a także pomocniczo badanie USG.
Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego?
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego na ogół odbywa się na stole operacyjnym. Podstawowy zabieg nosi nazwę appendektomii i polega na usunięciu wyrostka robaczkowego. Wykonuje się go w sposób klasyczny (chirurgiczny) lub metodą laparoskopową. Nie martw się, zapalenie wyrostka robaczkowego nie jest powodem do strachu. Zabieg usunięcia wyrostka to jeden z najbardziej rutynowych zabiegów wykonywanych na całym świecie. Szacuje się, że 99,7% wykonywanych operacji kończy się sukcesem.
W przypadku stanu zapalnego wyrostka, któremu towarzyszy naciek okołowyrostkowy, stosuje się leczenie farmakologiczne i kroplówki nawadniające. Konieczna jest też odpowiednia dieta.