Nieprzyjemny posmak w ustach niekoniecznie jest wynikiem zaniedbania higieny jamy ustnej czy nieprawidłowej diety. Czasami może on być związany z poważniejszym schorzeniem, dlatego warto udać się do lekarza. Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego posmaku? Jak sobie z nim radzić i jakie badania wykonać?
Niesmak w ustach – przyczyny
Nieprzyjemny posmak i zapach z ust może być objawem zapalenia migdałków. Towarzyszy temu ból głowy, gardła i żółty katar. Płucz jamę ustną szałwią lub płynem stomatologicznym. Jeśli dolegliwość nie znikną, idź do laryngologa, który zleci badanie tomograficzne i wdroży odpowiednią terapię.
Zdarza się, że kobiety w ciąży odczuwają metaliczny posmak. Jest to naturalne i może być spowodowane zażywaniem suplementów witaminowych. Pomaga zmiana preparatu witaminowego na taki bez otoczki. Jeśli łykasz chrom i odczuwasz smak metalu, sprawdź, czy odpowiednio stosujesz się do zaleceń dawkowania.
Brzydki zapach z ust towarzyszy wrzodom żołądka i dwunastnicy. Możesz je podejrzewać u siebie, jeśli doskwiera Ci ból w okolicy środkowej brzucha lub poniżej mostka, zgaga, uczucie palenia i pieczenia, a także wymioty.
Smak goryczy może doskwierać osobom, które mają problemy z kamicą pęcherzyka żółciowego. Może Cię to spotkać jeśli w Twojej diecie pojawia się zbyt dużo białego cukru, mocnej kawy lub herbaty. Zadbaj o jakość swoich posiłków, a jeśli to nie pomoże, udaj się do lekarza specjalisty.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze idzie w parze z niesmakiem. Niewystarczająca higiena nie jest jedyną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Jeśli zaniedbujesz szczotkowanie zębów, bakterie mają świetne warunki do namnażania się. Dzięki resztkom pokarmowym produkują one lotne związki siarki, które są odpowiedzialne za przykry zapach.
Profilaktycznie zadbaj o swoją higienę. Co najmniej dwa razy dziennie i po każdym posiłku szczotkuj zęby, używaj do płukania naparu z mięty, szałwii lub płukanki stomatologicznej. Przestrzenie międzyzębowe oczyszczaj nicią dentystyczną. Regularnie chodź do stomatologa, który ściągnie kamień nazębny i doradzi, jak prawidłowo dbać o higienę.
Innym problemem związanym z migdałkami są kamienie migdałkowe. Składają się one z resztek pokarmowych, krwinek, bakterii i związków nieorganicznych. Odkładają się one w zakamarkach migdałków podniebiennych, a ze względu na zawarte w nich związki siarki, są powodem nieprzyjemnego zapachu z ust.
Żeby ograniczyć ich powstawanie możesz płukać jamę ustną naparem z szałwii lub roztworem octu winnego. Możesz spróbować wypłukać kamienie irygatorem. Jedynym sposobem na stałe pozbycie się kamieni migdałkowych jest zabieg wycięcia migdałków.
Do innych powodów halitozy zaliczyć można:
- choroby dziąseł i przyzębia,
- nieprawidłowo wykonane lub źle dopasowane protezy,
- aparaty ortodontyczne,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- suchość w jamie ustnej spowodowaną np. uszkodzeniem ślinianek,
- nowotwory jamy ustnej.
Jak sobie radzić z nieprzyjemnym posmakiem w ustach?
Jeśli cierpisz z powodu niesmaku i nieprzyjemnego zapachu z ust, jak najszybciej powinieneś znaleźć przyczynę. Smak metalu podczas ciąży powinien minąć po trzech miesiącach. Jeśli masz infekcję, dolegliwości ustąpią wraz z wyzdrowieniem i zaprzestaniem przyjmowania leków.
Dbaj o higienę, a oprócz szczotkowania, płukania i nitkowania zębów, nie zapominaj o czyszczeniu języka. Pij dużo wody, a na co dzień staraj się unikać picia alkoholu i spożywania pokarmów, które mogą powodować nadkwasotę.