Antrum żołądka – co to jest i jakie dolegliwości mogą się z nim wiązać? Czy możesz rozpoznać chorobę na własną rękę? Jakie badania powinieneś wykonać w celu postawienia diagnozy? I jak przebiega leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.
Co to jest antrum żołądka?
Zapewne zastanawiasz się, czym jest antrum żołądka – nazewnictwo anatomiczne dla osób nie związanych z medycyną nie zawsze jest oczywiste. Antrum jest końcową częścią żołądka, która w dalszym odcinku przechodzi w dwunastnicę i jelito cienkie. Ten fragment żołądka nie różni się znacznie pod względem budowy tkankowej od jego reszty – występuje tutaj błona śluzowa, podśluzowa, mięśniowa oraz surowicza. Dolegliwością, która często pojawia się w antrum żołądka jest np. zapalenie błony śluzowej.
Kiedy iść do lekarza?
Niekiedy objawy tej dolegliwości wcale nie muszą u Ciebie występować – szczególnie, jeśli zmiany w obrębie śluzówki są minimalne. Taka sytuacja nie należy jednak do częstych, ponieważ w przypadku tego schorzenia pacjenci często zgłaszają swoim lekarzom niepokojące objawy. Należą do nich uczucie pełności w nadbrzuszu, ból brzucha po posiłku, wzdęcia czy też nudności. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – niekoniecznie jest to zapalenie błony śluzowej.
Często pierwszą osobą, do której możesz trafić jest lekarz rodzinny w przychodni. W dużej mierze to właśnie od niego zależy dalszy sposób diagnostyki nieprawidłowości ze strony żołądka. Diagnostyka wymaga skierowania do lekarza chirurga, który wykona u Ciebie badania endoskopowe pozwalające na obejrzenie wnętrza żołądka i ocenę śluzówki (a więc także śluzówki antrum żołądka).
Gastroskopia i co dalej?
Gastroskopia przeprowadzona przez doświadczonego lekarza praktycznie nie wiąże się z ryzykiem występowania niepożądanych skutków – badanie jest bezpieczne. Jego wynik jest opisywany przez lekarza – również wygląd śluzówki. Jakiekolwiek niepokojące zmiany (np. zaczerwienione antrum żołądka) lekarz oceni w badaniu histopatologicznym. Dalszej diagnostyki wymagają też nadżerki, owrzodzenia i zmiany świadczące o niedawno przebytym krwawieniu. W tym celu pobiera się materiał do badania, który trafia do lekarza patomorfologa. Na jego ocenę trzeba czekać zazwyczaj około 2-3 tygodnie.
Zastanawiasz się, jakie czynniki są odpowiedzialne za rozwój zapalenia błony śluzowej żołądka? Przyczyny mogą być różne, jednak najczęstszą z nich jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która odpowiada za zdecydowaną większość zapaleń błony śluzowej. Oprócz zakażenia bakteryjnego trzeba tu też wymienić nadużywanie leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen), stres, palenie papierosów czy też nadużywanie alkoholu. Przyczyną nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej mogą być również zaburzenia o tle autoimmunologicznym.
Na czym polega leczenie?
Sposób leczenia oczywiście zależy od przyczyn dolegliwości. Jeśli ich przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori, konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Lekarz zaleci Ci też środki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Poza leczeniem, zadbaj też o odpowiednią, lekkostrawną dietę, ogranicz alkohol, kawę i rzuć palenie. Jeśli to możliwe, unikaj też drażniących żołądek leków z grupy NLPZ oraz bisfosfonianów.