Skurcze żołądka zlokalizowane zazwyczaj w górnej części brzucha mogą pojawiać się po zjedzeniu ciężkostrawnego pokarmu, w czasie stresu czy w wyniku nadkwasoty. Przyczyn może być jednak więcej. O czym one świadczą? Kiedy zrezygnować z domowych sposobów i skonsultować się z lekarzem?
Skurcze żołądka – kiedy się pojawiają?
Główną funkcją żołądka jest trawienie i przechowywanie pokarmu. Znajduje się on w górnej części jamy brzusznej, pomiędzy przełykiem a dwunastnicą. Skurcze żołądka, którym nie towarzyszy ból, występują przez cały czas. Sprawiają one, że pokarm jest przesuwany do jelita. Jeśli jednak pojawiają się u Ciebie bolesne skurcze, może to być związane ze stresem lub dolegliwościami zdrowotnymi. Aby ustalić przyczynę, musisz udać się do lekarza, który wykona potrzebne badania.
Skurcze żołądka – przyczyny
Bolesne skurcze żołądka możesz odczuwać jako nieprzyjemne wrażenia w okolicy mostka. Dają uczucie pieczenia, gniecenia lub kłucia. Najczęściej ból jest ostry, a przyczyn może być wiele. Najczęstsze z nich to:
- Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
Do głównych objawów należy piekący ból, który występuje z reguły na czczo, w nocy lub rano. Towarzyszy mu uczucie pełności lub rozpierania. Charakterystyczne dla wrzodów dwunastnicy jest mijanie bólu po zjedzeniu posiłku.
- Zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy
Jest ono wywoływane przez bakterie, może wystąpić, jeśli nadużywasz alkoholu, cierpisz na alergie pokarmowe albo niewydolność wątroby. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha, a towarzyszyć mu mogą skurcze żołądka, nudności i wymioty.
- Choroba refluksowa przełyku
Są to dolegliwości wywołane cofaniem treści żołądkowej do przełyku. Towarzyszy temu zgaga, czyli uczucie palenia i pieczenia za mostkiem. Czasami występują też uszkodzenia błony śluzowej przełyku.
- Niedrożność przewodu pokarmowego
Stan, w którym zatrzymane zostaje przemieszczanie się pokarmu przez przewód pokarmowy. Możesz odczuć bóle brzucha, a także wymiotować i cierpieć na zatrzymanie wypróżniania.
- Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
Ból jest uporczywy, występuje w nadbrzuszu, może utrzymywać się kilka godzin i promieniować do pleców.
- Rak żołądka
Nowotwór złośliwy, w przebiegu którego pojawiają się bóle brzucha i silne skurcze żołądka.
Inne przyczyny skurczów żołądka
Przyczyn bolesnych skurczów żołądka może być wiele. Uciążliwe bóle możesz odczuwać np. po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Czasami jednak dolegliwości pojawiają się:
- podczas miesiączki,
- w ciąży,
- przy nadmiernym stresie (u osób wrażliwych i podatnych na stresujące sytuacje mogą występować bolesne
- skurcze żołądka oraz uczucie ucisku w okolicy serca),
- podczas zapalenia narządów rodnych,
- w przebiegu zawału.
Skurcze żołądka – leczenie
Jeśli przyczyną bólu jest niestrawność, możesz poradzić sobie domowymi sposobami. Pij napar z mięty, czarną herbatę, dziurawiec, unikaj ciężkostrawnych posiłków. Możesz też sięgnąć po preparaty bez recepty, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego.
Jeżeli podejrzewasz, że przyczyna może być inna, obserwuj, czy występują u Ciebie objawy alarmowe, takie jak:
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- krew w stolcu,
- wyczuwalny guz w brzuchu,
- ostry ból żołądka z zatrzymaniem wypróżniania i wymiotami.
Jeśli powyższe dolegliwości Cię dotyczą, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który wykona konieczne badania w celu postawienia diagnozy.