Bywa że po jedzeniu odczuwasz ból brzucha i wzdęcia, które w szczególności widoczne są u osób szczupłych. Co może być ich przyczyną? Czy dolegliwości trawienne po jedzeniu to powód do niepokoju? Jakich pokarmów należy unikać? Kiedy stosować domowe sposoby, a kiedy udać się do lekarza?
Ból brzucha – przyczyny
Ból brzucha po jedzeniu i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić u każdego z nas niezależnie od wieku. Nie zawsze są powodem do niepokoju – zawsze jednak należy postarać się znaleźć ich przyczynę. W celu postawienia diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który w dalszej kolejności skieruje Cię do gastrologa.
Jeśli po jedzeniu odczuwasz ból, zwróć uwagę, po jakich produktach spożywczych symptomy się nasilają i kiedy pojawia się uczucie ciężkości. Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha po jedzeniu należy:
- niestrawność,
- choroby jelit (np. zespół jelita drażliwego),
- choroba refluksowa,
- wrzody żołądka,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- zatrucia pokarmowe,
- choroby pęcherzyka żółciowego (np. kamica).
Wzdęty brzuch i ból żołądka
Wzdęcia to nieprawidłowe zwiększenie się objętości powietrza w żołądku i jelitach, które może pojawić się po obfitym posiłku. Objawia się ono uczuciem ciężkości i nadmiernym oddawaniem gazów. Możesz też zauważyć widoczne powiększenie się obwodu brzucha. Niekiedy wzdęciom towarzyszy również ból żołądka.
Ból brzucha a niestrawność
Niestrawność należy do najczęstszych przyczyn bólu żołądka po jedzeniu. Po spożyciu tłustego posiłku ból nasila się, zwłaszcza w górnej części brzucha. Mogą temu towarzyszyć inne dolegliwości np. nudności, wymioty, uczucie pełności itp. Aby lekarz mógł stwierdzić niestrawność, przez 3 miesiące musi utrzymywać się jeden z objawów — bóle lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu, uczucie pełności po jedzeniu lub wczesne uczucie sytości.
W celu leczenia niestrawności lekarz zaleci Ci przede wszystkim odpowiednią dietę. Powinieneś wówczas unikać jedzenia potraw ciężkostrawnych, smażonych i pikantnych. Pij napar z siemienia lnianego lub herbatę z mięty.
Jeśli zależy Ci na szybkim złagodzeniu objawów, sięgnij po preparaty bez recepty, które wspomagają prawidłową pracę układu trawiennego. Mogą to być np. po krople Bobotic Forte, albo wygodne w użyciu kapsułki Ulgix MAX lub Simetigast Forte
Ból brzucha, a zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego to choroba przewodu pokarmowego, która charakteryzuje się zaburzeniami rytmu wypróżniania. Możesz również skarżyć się na dolegliwości towarzyszące, takie jak wzdęcia oraz ból brzucha. Wówczas konieczne jest stosowanie urozmaiconej diety bogatej w błonnik. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, specjalista dobierze również odpowiednie leki.
Ból żołądka – poznaj inne przyczyny
Uczucie dyskomfortu i towarzyszący mu ból brzucha może być może być również objawem choroby wrzodowej. Aby potwierdzić diagnozę wrzodów, lekarz zaleci badania obecność Helicobacter pylori (bakterii, która jest najczęstszą przyczyną tej dolegliwości) oraz badanie endoskopowe żołądka.
Inne możliwe przyczyny niewyjaśnionych dolegliwości trawiennych to choroba refluksowa lub kamica żółciowa. Charakterystycznymi objawami kamicy są bóle w prawym podżebrzu, promieniujące do prawej łopatki. Aby zdiagnozować kamicę, lekarz przeprowadzi badanie USG jamy brzusznej, które daje możliwość zobaczenia kamieni zalegających w pęcherzyku żółciowym.
Sposoby na ból brzucha po jedzeniu
O ile lekarz nie stwierdził u Ciebie poważniejszych chorób układu pokarmowego, wystarczającym sposobem na uniknięcie bólu brzucha jest pozbycie się niestrawności. Najczęściej wystarczy zmiana diety na lżejszą, przestrzeganie regularnych pór posiłków i unikanie objadania się. Nie zapominaj również o piciu odpowiednich ilości wody (8 szklanek dziennie). Jeśli wystąpią dolegliwości trawienne, ulgę przyniosą domowe herbatki i napary ziołowe (np. z mięty lub kopru włoskiego).
Jeśli jednak wystąpiły u Ciebie wymioty, zachowaj ścisłą dietę. Kiedy objawom towarzyszy biegunka, pij dużo płynów. Unikaj alkoholu, palenia papierosów oraz ciężkostrawnych, tłustych potraw. Jeśli bóle brzucha nie ustępują i utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, skontaktuj się ze specjalistą. Nigdy nie zwlekaj z powiadomieniem lekarza, jeśli ból jest bardzo silny i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.