Pewnie znasz to uczucie – po zjedzonym w pośpiechu posiłku lub skonsumowaniu czegoś ciężkostrawnego masz wrażenie, że połknąłeś wielki balon. To doświadczenie potrafi być nie tylko bolesne, ale też krępujące. Jakie są przyczyny wzdęć? W jaki sposób się ich pozbyć?
Kolejny intensywny dzień. Do południa raport, potem szybki obiad, kilka maili, wskazówki od szefa i już pędzisz dobić targu z klientami.
Na początku idzie jak z płatka. Im dłużej jednak trwa spotkanie, tym Ci trudniej. Masz wrażenie, że Twój brzuch stale się powiększa, a do tego działa w nim jacuzzi. Kolejny punkt umowy. Ledwo powstrzymujesz się przed czymś niestosownym. Atmosfera jest wspaniała i nie wolno Ci jej zmącić, a nie możesz iść do toalety. Jak tu wytrzymać do podpisu?
Są Ci dobrze znane, ale czy wiesz, na czym dokładnie polegają? Wzdęcia brzucha, inaczej zwane bębnicą to dolegliwości spowodowane nienaturalnie zwiększoną ilością gazów w żołądku i jelitach.
Po czym poznać wzdęcia?
Przypuszczasz, że masz wzdęcia? Objawy są charakterystyczne i bez trudu je rozpoznasz. Jak sama nazwa wskazuje, najczęstszy z nich to wzdęty brzuch, który zwiększa swoją objętość zazwyczaj po jedzeniu. Jeśli mimo długiej przerwy między posiłkami odczuwasz sytość, to również może być jedna z oznak bębnicy. Wśród pozostałych objawów wymienia się:
- nadmierną ilość gazów i zwiększoną częstotliwość ich oddawania,
- bolesne skurcze jelit połączone z uczuciem przelewania się w brzuchu,
- ból w klatce piersiowej,
- zaparcia i ból brzucha.
Wzdęcia w większym stopniu dotyczą kobiet. Dodatkowo pojawiają się częściej przed okresem.
Co tak napompowało Twój brzuch?
Dlaczego masz wzdęty brzuch? Przyczyny niekoniecznie należą do tych chorobowych. Jeśli Twoje wzdęcia nie są bolesne i uporczywe, to mogą mieć charakter naturalny i nie być objawem schorzenia. W ciągu dnia połykasz średnio 2-3 litrów powietrza, które przechodzi całą drogę układu pokarmowego i po 35 minutach jest uwalniane w postaci gazów. Znajduje się też w spożywanych przez Ciebie posiłkach, przez co również wzmaga wzdęcie brzucha i oddawanie gazów. Dodatkowo w jelitach żyje naturalna flora bakteryjna wytwarzająca w procesie trawienia naturalne gazy. One także powodują zwiększenie objętości jelit.
Jeśli jednak dokuczają Ci uporczywe, bolesne, częste i nieustające wzdęcia, to wśród ich przyczyn mogą się znajdować:
- nadmierne spożycie błonnika lub problemy związane z jego przemianą w jelitach –
Twój organizm nie trawi celulozy znajdującej się w produktach bogatych w błonnik; jeśli dokuczają Ci wzdęcia i gazy, to postaraj się ograniczyć spożycie takich produktów jak ciemne pieczywo, produkty zbożowe oraz surowe warzywa i owoce;
- nietolerancja laktozy – jeśli Twój organizm jej nie przyswaja, to niestrawiona trafia do jelit, gdzie jej rozkład przyczynia się do powstawania gazów i może powodować uporczywe biegunki;
- nadciśnienie układu wrotnego lub niewydolność serca od strony prawej komory – mogą powodować upośledzone wchłanianie gazów i wzdęcia brzucha; jest to jedna z najrzadszych przyczyn;
- zespół jelita drażliwego – osoby cierpiące na tę chorobę często skarżą się na dokuczliwe wzdęcia z uwagi na zaburzoną motorykę jelit, która powoduje gromadzenie się gazów i bębnicę; wzdęcia w tym przypadku mogą pojawiać się nawet po każdym posiłku.
Rodzaje wzdęć
Wzdęcia dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Te o charakterze przewlekłym pojawiają się po posiłkach, stosunkowo regularnie i towarzyszą wielu chorobom. Bębnica w postaci ostrej jest dużo rzadszą odmianą schorzenia i powinna być szybko rozpoznana. Jeśli na nią chorujesz, zgłoś się do lekarza. Ten rodzaj wzdęć cechuje się nagłym, bolesnym wzdęciem brzucha. Może być spowodowany zatrzymaniem treści pokarmowej w jelitach, stanem zapalnym w ich obrębie, mocnym skurczem, przepukliną lub guzem.
Jak pozbyć się wzdęć brzucha?
Na łagodne wzdęcia stosuj odpowiednią dietę. Zdrowy tryb życia, spożywanie niewielkich ilości tłustych posiłków i ograniczenie spożycia błonnika zazwyczaj wystarczają do tego, by pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Jeśli Twoje wzdęcia są uporczywe i zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić, pamiętaj, aby przed zakupem leków skonsultować się z lekarzem. Wzdęcia mogą mieć różne podłoże i konieczne jest rozpoznanie źródła dolegliwości, a następnie dostosowanie do niego leków. Gdy już znasz przyczyny, możesz zdecydować, co stosować na wzdęcia.
W razie zatrzymania gazów w jelitach stosuje się np. węgiel aktywny lub simetikon. W przypadku, gdy wzdęcia wynikają z przerostu flory bakteryjnej w jelitach, konieczna jest jednorazowa terapia antybiotykami. Przy zespole jelita drażliwego podaje się często leki zwiększające ruchliwość jelit. Jeśli niedawno przeszedłeś antybiotykoterapię (inną niż tę eliminującą nadmierną florę bakteryjną jelit), skuteczną metodą jest również przyjmowanie probiotyków, które zawierają naturalne dla jelit bakterie.